Satıştan sonra servis kalitesi ve Arçelik'te dayanıklı tüketim mallarına ilişkin bir uygulama
After sale, service quality and an application in Arçelik A.Ş.
- Tez No: 73401
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SATIŞTAN SONRA SERVlS KALİTESİ VE ARÇELİKTE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINA İLİŞKİN BİR UYGULAMA İpek Şen İşletme Anabilim Dalı / Pazarlama Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 1998 Danışman : Prof. Dr. Birol Tenekecioğlu Günümüzde rekabetsel pazarlarda söz sahibi olmanın en önemli koşulu fiyat ve kalite rekabetine uyum sağlanmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için ürün ve hizmet kalitesi dünya stan dartları seviyesine çıkarılmalıdır. Kalite işletmelerin uzun vadedeki basanlarını belirleyen en önemli faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Kalitenin tanımlanması ve üretimde kalitenin sağlanması işletmelerin giderek daha fazla çaba sarf ettikleri bir konu olmaktadır. Kalite mal üreten kuruluşlar yanında, hizmet üretimini de ilgilendiren bir konudur. An cak hizmetlerin soyut olmaları nedeni ile hizmet alanında kalitenin bir tanımını yapmak zorluk lar içermektedir. Genelde hizmeti alan kişilerin talep ve beklentileri aynı olmadığı gibi hizmet personeli nin eğitimi, tecrübesi ve kişisel özellikleri de değişiklikler gösterir. Bunun yanında hizmetin üretildiği anda tüketilir olması ve hizmeti alan ve üreten kişinin çoğunlukla karşı karşıya olması hizmette kalitenin sürekli var olmasını gerektirmektedir. Bütün bu açıklamalarda amaç; servis kalitesinin giderek arttırılmasıdır. Bu kavram ise; belli bir zaman sürecinde oluşan karar alma birimleri tarafından gerçekleştirilen, birden fazla alternatif markanın olduğu ortamda gerçekleşen, rekabetsel ve psikolojik bir fonksiyondur. Bir tüketici için ürünü tekrar tercih etme; kendisi için bir daha ki alımda karar verme ve zaman açı sından tasarruf sağlarken, ürünün sahibi olan firma için marka bağımlılığının gerçekleşmesini kolaylaştırmaktadır. Bunlara dayanılarak yapılan Arçelik Firmasına yönelik araştırma sonucunda; ulaşılmak istenen Arçelik satıştan sonra servisinin kalite düzeyidir. Bir başka deyişle, bu araştırmanın amacı, satıştan sonra servis kalitesi ve kalite beklen tilerinin önemini ortaya çıkararak hizmet kalitesinin gelişimine katkıda bulunmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the most important requirement for having the last word at the competitive market is to conform with price and quality competition. For succeeding this, the quality of product and service has to be raised to world standards. Quality has been seen as the most significant factor in determining the long term success of corporations. Corporations increasingly make great effort for defining and providing quality in production is a subject. Quality is of interest to the firms producing goods, as well as firms providing service. But as the service is an abstract concept, it is very difficult to define quality in the field of service. Generally, the demands and expectations of individuals, receiving the service, are not the same; this is also valid for the education, experience and personality characters of the service personnel. Besides, as the service is consumed as soon as it is produced, and as people who are producing and receiving the service are usually face to face, the quality in service has to be steady. The aim for all this explanations is to raise the quality in service corporations. This concept is a competitive and psychological function, which is realized in a definite period by units who are making decisions and which is substantiated in an atmosphere that includes more than one alternative brand. The aim of the research made in Arçelik Company is the level of quality of Arçelik's after sales service. In other terms, the goal of this research has been to contribute to the development of service quality by putting forward the significance of after sales service quality and quality expectations.