Ebeveynlerin olumlu çocukluk yaşantıları düzeylerinin, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerine yansıması
Reflection of parents' positive childhood experiences (pce) level on their children's friendship
- Tez No: 734086
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çocukluk yaşantıları, bireyin gelişimi üzerinde kalıcı izler bırakan ve yaşamları boyunca etkileri devam eden oldukça hassas bir dönemdir. Özellikle yetişkinlik döneminde bireyin üstlendiği en önemli rol ve sorumluluklardan biri olan ebeveynlik süreci de çocukluk yaşantıları ve deneyimlerinin yansımasıyla şekillenir. Bu yaşantı ve deneyimlerin olumlu/olumsuz olması ise, ebeveynlik tutum ve davranışlarına yön verebilmektedir. Bu araştırma, ebeveynlerin olumlu çocukluk yaşantıları düzeylerinin, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerine yansımasını derinlemesine araştırmak için nitel yöntemle tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Osmaniye il merkezinde yaşayan okul öncesi dönemde çocuğu olan ebeveynler oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde, aykırı durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla, Doğan ve Aydın (2020) tarafından geliştirilmiş 22 maddelik ''Olumlu Çocukluk Yaşantıları Ölçeği'' 134 katılımcıya uygulanmıştır. Veriler, IBM SPSS 25 programıyla analiz edilerek, katılımcılardan en uç 110 değer alan 8 kişi ve en dip 34 değer alan 8 kişi olmak üzere toplam 16 ebeveynle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler ses kaydı alınarak yapılmış, ses kayıtları metne dönüştürülmüş ve içerik analizine tabii tutulmuştur. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin çocukluk yaşantıları tanımlamaları, kendilerinin arkadaşlığa ilişkin tanımlamaları, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerini değerlendirmeleri şeklindedir. Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukluk yaşantıları düzeylerinin, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerinde etkili bir faktör olduğu görülmüştür. OÇYD yüksek ve düşük ebeveynlerin, ebeveyn-arkadaşlık yönetimine ilişkin stratejilerinin farklılaştığı görülmüştür. OÇYD yüksek ebeveynler, çocuklarının arkadaşlıklarını desteklemek için bir takım stratejilere daha ağırlık verirken, OÇYD düşük ebeveynlerin baskıcı, arkadaşlık ilişkilerine müdahaleci yöntemler kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood is a very sensitive period that leaves permanent traces that affect individuals throughout their lives. In particular, parenting, one of the most important roles and responsibilities undertaken by the individual in adulthood, is also shaped by the reflection of childhood life and experiences. The positive/negative nature of these experiences can guide parenting attitudes and behaviors. This research was designed with a qualitative method in order to deeply investigate the reflection of parents' levels of positive childhood experiences on their children's friendship relationships. The participants of the study consisted of 16 parents who had children in the pre-school period living in the city center of Osmaniye. The outlier sampling method was used to determine the participants. For this purpose, the 22-item Positive Childhood Experiences Scale developed by Doğan and Aydın (2020) was applied to 134 participants. Then, the data were analyzed with the IBM SPSS 25 software, and interviews were conducted with a total of 16 parents, 8 of the participants with the highest 110 values and 8 people with the lowest 34 values were included in the study. The interviews were audio-recorded and the audio recordings were converted into text and subjected to content analysis. The findings obtained are in the form of parents' descriptions of childhood experiences, their own definitions of friendship, and their evaluation of their children's friendship relations. As a result of the analysis, it was seen that the level of childhood experiences of the parents is an effective factor in the friendship relations of their children. It was observed that the strategies of high-level and low-level parents of PCE regarding parent-friendship management differed. While PCE high parents gave more weight to a number of strategies to support their children's friendships, PCE low parents used repressive and intrusive methods in their friendship relations.