The impact of private military companies on hybrid warfare: Wagner in Ukraine, Syria, and Libya
Özel askeri şirketlerin hibrit savaşa etkisi: Ukrayna, Suriye ve Libya'daki Wagner faaliyetleri
- Tez No: 734091
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Özel Askeri Şirketler (ÖAŞ) üzerine oluşmuş spesifik literatüre ve hibrit savaşta devlet dışı silahlı aktörlerin rolüne ilişkin daha geniş literatüre dayanarak, ÖAŞ'lerin hibrit savaştaki etkisinin altında yatan dinamikleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Rus ÖAŞ Wagner'in derinlemesine bir incelemesine dayanan bu araştırma, çapraz vaka tasarımı ve yarı yapılandırılmış mülakatlar üzerinden etkileşimli veri analiziyle desteklenen nitel bir araştırma yöntemi benimsemiştir. Bu analitik çerçeve, ÖAŞ'lerin operasyonel ve taktik seviyelerdeki güç enstrümanlarına ve muharebe sözleşmelerinin arkasındaki mantık ve motivasyonlara odaklanmakta, bunlar ise spesifik davranışsal operasyonel örüntü ve rollere dönüşmektedir. Bu analitik ve metodolojik çerçeveler ÖAŞ'lerin hibrit savaştaki tipik etkileşimlerini tanımlayan bir dizi sonuç ortaya çıkarmıştır ki bu, hibrit çatışmanın pratik uygulamalardaki dinamiklerinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Wagner; Suriye, Libya ve Ukrayna'da farklı kapasitelerde operasyonel düzeyde kapsamlı ve üst düzey savaş alanı hizmetleri paketi sunmaktadır. Kullanılan kapasitelerin derecesi, sonuçta ÖAŞ'nin özerkliğini ve dolayısıyla ÖAŞ'lerin sponsorlarına itaat eden vekiller olarak faaliyet gösterme derecesini tanımlamaktadır. Elde edilen bulgular, bu önemli aktör etrafındaki bilgi boşluğunu doldurmayı, bu şekilde ÖAŞ'lerin savaş meydanındaki aktivitelerinin teori ve pratiği üzerine bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation intends to identify the underlying dynamics of the impact of PMCs in hybrid warfare by building on focused literature on PMCs and the broad literature on the role of non-state armed actors in hybrid warfare. Relying on an in-depth examination of Russian PMC Wagner, this research adopts a qualitative research method fostered by a cross-case study design and interactive data analysis methods through a series of semi-structured interviews. The analytical framework focuses on the PMCs' instruments of power at the operational and tactical levels and the logic and motives behind the combat contract, which are translated to specific behavioral operational patterns and roles. The application of the analytical and methodological frameworks has resulted in a set of conclusions describing typical interactions of PMCs in hybrid warfare, which helps understand hybrid conflict dynamics in practical applications. Wagner provides the premium package of battlefield services at the operational level in Syria, Libya, and Ukraine with different capacities. The degree of used capacities differs based on the rationale behind the intervention in the conflict, which ultimately defines the autonomy of the PMC and hence the degree to which PMCs operate as proxies obedient to their sponsor. The findings aim to take primary steps in filling the knowledge gap surrounding this prominent actor, which is expected to build further awareness of how PMCs activities on battlefields can be labeled in practice and theory.