Kıbrıs Gönyeli köyünde sivil mimarlık alanındaki değişimler ve etkenleri
Architectural changes an their effects in the village of Gönyeli of the TRNC
  1. Tez No: 7341
  2. Yazar: ZEHRA İŞEGÜVEN(ZENGİNSES)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
KUZEY KIBRIS'IN GÖNYELİ KÖYÜNDE MİMARLIK ALANINDAKİ DE?İŞİMLER VE ETKENLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Zehra ÎŞEGÜVEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1989 ÖZ“Kuzey Kıbrıs1 m Gönyeli köyünde mimarlık alanındaki değişimler ve etkenleri”konulu bu yüksek lisans tezinde, yöresel mimarlığın özellikleri ve değişim nedenleri sap tanmaya çalışılmıştır. Sosyal-kültürel-ekonomik yapının ve teknolojik olanakların gelişmesiyle yöresel mimariler de değişimler olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada, belirtilen etkenlerin Gönyeli köyünde yaptıkları değişim ler incelenmiştir. Yapılar, biçimsel yönden ele alınıp plan tipler indeki değişmeler araştırılmıştır. Ayrıca, yö reye mimarın gelişiyle meydana gelen değişimler saptanarak, yöresel mimarideki değişimlerde eğitimin rolü belirtilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, gözlemleme metodu ile gerçek leştirilmiş olup, örnek plan şemaları çizilmiş ve sözlü bilgilerden yararlanılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURAL CHANGES AND THEIR EFFECTS IN THE VILLAGE OF GÖNYELÎ OF THE TRNC ( M. Sc. Thesis) Zehra ÎŞEGÜVEN GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1989 ABSTRACT This thesis will comprise of the characteristics and changes in local architecture in the village of Gönyeli in the Turkish Republic of Northern Cyprus. It's a known fact that, changes in local architecture generally take place due to the changes in social, cultural, econo mical and technological devolepments. In this thesis the changes of these devolopment and it's effects in the village of Gönyeli have been analized. First of all this research has been made on the styles of local architecture, combining the effects on the environment due to the efforts of training. This thesis has been accomplished through viewing of architecture, drawing of samples plans and in formation obtained locally. Ill