An existentialist analysis of Yeşim Ustaoğlu's cinema
Yeşim Ustaoğlu sineması'na varoluşsal bir bakış
- Tez No: 734163
- Danışmanlar: PROF. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sinemanın yıllar boyunca insanoğlunun tartıştığı her şeyden beslendiği kaçınılmaz bir gerçektir. Sonuç olarak, film analizi yaparken kuramsal yaklaşımlar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Varoluşçuluk birçok yönetmeni etkiledi ve film karakterlerini varoluşsal bir bakış açısıyla analiz etmek için ortam sağladı. Filmleri bireylerin sorunlarına dayanan Yeşim Ustaoğlu, Yeni Türk Sineması'na büyük katkı sağlamıştır. Son üç filmi Tereddüt (2016), Araf (2012) ve Pandora'nın Kutusu (2008) hem genç karakter incelemesi hem de filmlerinin varoluşsal bir bakış açısıyla değerlendirilmesi için bir kapı açıyor. Yeşim Ustaoğlu'nun filmlerindeki gençliği analiz etmek ve karakterlerin kurgusal dünyalarını anlamak tezin ana yapıtaşını oluşturur. Bununla birlikte Yeşim Ustaoğlu sinemasını incelemeye ve genç karakterleri anlamaya yönelik yeni bir yol açmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde kuramsal yaklaşım ve Yeşim Ustaoğlu sineması hakkında bilgi verilmiştir. Kuramsal yaklaşım, birbirini besleyen anahtar temalar olan homo viator ve gençlik üzerine kuruludur. Tezin kuramsal çerçevesi verildikten sonra genç karakterlerin kişisel dünyalarını anlamak amacıyla Yeşim Ustaoğlu'nun kurgusal gençliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde Yeşim Ustaoğlu'nun mimari bir geçmişi de göz önünde bulundurularak, genç karakterlerin mekân açısından analizine yer verilmiştir. Sonuç olarak bu tez aydınlatılmayı bekleyen Yeşim Ustaoğlu'nun genç karakterlerine bir ışık tutar.
Özet (Çeviri)
It is an inevitable fact that cinema has been nourished by everything that human beings have discussed upon throughout the years. Consequently, the theoretical approaches in film studies are a rather wide range. Existentialism has influenced many directors and brought a new way to analyze film characters from an existential point of view. Yeşim Ustaoğlu, whose films are based on the problems of the individuals, has contributed a lot to New Turkish Cinema. Her latest three films Clair Obscur (2016), Somewhere in Between (2012), and Pandora's Box (2008) pave the way to approach teenage characters as existential beings. Analyzing the youth in Yeşim Ustaoğlu's films are crucial, and together with exciting for understanding film characters as fictional beings. This research aims to open a new path to analyzing Yeşim Ustaoğlu's Cinema and understanding the fictitious teenage characters. In the first chapter, information about the theoretical approach and Yeşim Ustaoğlu's cinema are given. The theoretical approach is based on homo viator and adolescence which are the key themes nourishing each other under the state of becoming. After the theoretical framework of the thesis is given, the fictitious youth of Yeşim Ustaoğlu is examined for the purpose of understanding the character's personal worlds. In the third chapter, since Yeşim Ustaoğlu has a background in architecture, another character analysis of the teenage characters is given in the respect of space. Herewith, the teenage characters of Yeşim Ustaoğlu are brought in detail in the light of bringing a new perspective of her filmography.