Müzelerde pazarlama: Müze -ziyaretçi ilişkilerinde çağdaş pazarlama yaklaşımı
Marketing in museums: Modern marketing approach in museum-visitor relationships
  1. Tez No: 73419
  2. Yazar: CANAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İşletme, Museology, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
“Müzelerde Pazarlama: Müze-Ziyaretçi İlişkilerinde Çağdaş Pazarlama Yaklaşımı”konulu yüksek lisans tezi, geleneksel olarak ürünler için geliştirilen ve tüketici tatminini esas alan çağdaş pazarlama uygulamalarının, aynı anlayışla müze ziyareti deneyimi ve ziyaretçi tatmin düzeyi ile ilişkilendirilerek, müzelerde çağdaş pazarlama konusunu incelemiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Müze kavramı ile ilgili genel bilgilerin yeraldığı birinci bölümde; müze tanımı, amaçları, dünyada ve Türkiye'de müzeciliğin gelişimi sürecine yer verilerek, müzelerin faaliyet gösterdiği çevre ve çevreden gelen etkiler incelenmiştir. Ayrıca, ziyaretçilerin müzeleri neden ziyaret ettikleri ile müzelerin ziyaret edilmemesinin nedenleri gibi konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde müzelerde pazarlama uygulamalarının müze pazarının çeşitli özelliklerine göre araştırılması konusu ele alınarak, müze ziyaretçilerinin tatmini için araştırmanın gerekliliği konularına değinilmiştir. Araştırmanın tanımlanması ve analizinin, hedef pazarın seçilmesindeki önemi dolayısıyla, müze pazarında bölümleme ve bu bölümlemeye uygun pazarlama karması elemanlarının müzeler için uyarlanması anlatılmıştır. Müze ziyareti deneyiminin, ziyaretçi memnuniyeti ile sonuçlanabilmesi için pazarlama karması elemanlarının hem kendi içerisinde hem de genel amaçlarla uyumlu olarak çalışmaları, gerektiği vurgulanmış, müzeler için hazırlanan pazarlama planı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Ayasofya Müzesinde yapılan“Müze Ziyaretçileri Profil ve Memnuniyet Araştırması”yer almaktadır. Sözkonusu müzeleri ziyaret eden ziyaretçilerin profilleri ile, ziyaretçilerin müze hakkındaki görüş ve düşüncelerini belirlemek amacıyla hazırlanan bir soru formunun uygulanabilirliği, aynı soru formunun iki müze arasındaki farklılığı ortaya koyup koymadığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This postgraduate thesis on“Marketing in Museums: Modern Marketing Approach in Museum-Visitor Relationships”has investigated the theme of modern marketing in museums, by establishing a relationship between modern marketing applications, which are traditionally developed for products and which take consumer satisfaction as a basis, and the museum experience and visitor satisfaction level. This study consists of three parts. In the first part, which conveys general information about the concept of museum; the definition of museum, it's goals and the development process of museology in Turkey and in the world have taken place. Moreover, the environment in which museums operate and it's effects have been investigated and reasons for visiting and nonvisiting behaviors are dealt with. In the second part, the inquiry of the marketing applications acoording to the various features of the museum market has been referred to and the necessity for an investigation, that deals with the satisfaction of museum visitors, has been touched on. Due to the significance of the definition and analysis of the research in selecting the target market, segmentation in the museum market and the adaptation of the marketing mix elements to the museums in conformity with the segmentation have been explained. In order for the museum experience to conclude with visitor satisfaction, the need of the marketing mix elements to work in harmony both within themselves and with general aims, has been stressed and marketing plans developed for museums have been investigated. The third part includes the“Museum Visitors Profile and Satisfaction Survey”, held in Istanbul Archeology Museums and Hagia Sophia Museum. In order to determine the profiles and the opinions and considerations of the visitors visiting these museums, the applicability of a questionaire and it's ability to discover the differences between the two museums have been tested.