Türk hukukunda ceza koşulu
Penalty clause in Turkish law
  1. Tez No: 734195
  2. Yazar: SEZİN BOZATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Ticaret Yönetimi ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ceza koşulu, zaman içinde borç ilişkilerinin artması ve tarafların birbirine duyduğu güvenin azalması ile uygulamada sıklıkla başvurulan bir teminat yöntemi haline gelmiştir. Çalışmamızda Türk hukukunda ceza koşulu, TBK temel alınarak incelenmiştir. İnceleme yapılırken doktrindeki önemli görüşlere ve güncel Yargıtay kararlarına da yer verilmiştir. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu kapsamda birinci bölümde, ceza koşulu kavramı, tanımı, tarihçesi ve unsurları açıklanarak ceza koşulunun amacı ve uygulama alanları incelenmiştir. İkinci bölümde, ceza koşulunun türleri açıklanmış ve her bir tür kendi içinde unsurları ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, ceza koşulunun zarar ile ilişkisi, aşırı ceza koşulunun indirimi ve usul işlemleri incelenmiştir. Devamında, ceza koşulunun tacirler bakımından TTK'ya göre incelemesi yapılmış ve ceza koşulunun sona erdiği hâller izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Penalty clause has become a way of assurance that is often applied in practice due to the increase of debtor-creditor relationship and the decrease amount of trust between parties. In our study, the penalty clause in Turkish Law is examined on the basis of Turkish Code of Obligations. During the analysis, notable opinions in the doctrine and current Supreme Court decisions are included. Our study is comprised of introduction, three chapters and conclusion. Within this context, in the first chapter, the notion, history, definition and elements of penalty clause are explained and the aim and purview of the penalty clause are examined. In the second chapter, the types of penalty clause are explained and each type is addressed with their own elements. In the third chapter, the relationship of the penalty clause with cost, the reduction of the excessive penalty clause, and the procedural actions are analyzed. After that, the penalty clause is analyzed according to Turkish Commercial Code in terms of merchants and the conditions in which the penalty clause ends are explained.