Çatışma yönetiminde uluslararası kültürel farklılıkların etkisi ve bir anket çalışması
International cultural differences in conflict management and a qestionnaire
  1. Tez No: 73421
  2. Yazar: SİBEL ÖMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ÜNAL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇATIŞMA YÖNETİMİNDE ULUSLARARASI KÜLTÜREL FARKLILIKLARIN ETKİSİ VE BİR ANKET ÇALIŞMASI Sibel Ömür İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1998 Danışman: Yrd.Doç.Dr. S.Ünal Sakar Organizasyonlarda çatışmaların çıkma nedenleri çeşitlidir. Bu nedenlerden bir tanesi de farklı ulus kültürlerinden gelen insanların algılama farklılıklarından kaynaklanan çatışmalardır. Birinci bölümde, çatışma ve çatışma yönetimi kavramı, çatışmaların çözümünün bir organizasyon için neden önemli olduğu, çatışma yönetim modelleri konulan anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, kültürün tanımı, özellikleri ve smflandirilmasi üzerinde durulmuş; bir organizasyonda birlikte çalışan personelin geldikleri farklı ulus kültürlerini anlamanın yararlan ve bu farklılıklardan kaynaklanabilecek sorunların çözümü için yapılabilecek çalışmalar anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, kültürel farklılıkların örgüt içi çatışmalarda yeri ve uygulamada yer alan yönetim modellerini incelemek için yapılan bir anket çalışmasının analizi yer almaktadır. Sonuç bölümünde de, farklı uluslararası kültürlerden gelen yöneticilerin çatışmaların çözümüne önem verdikleri, bu tür kültürel farklılıkların bulunduğu ortamlarda kullanılan çatışma yönetim modelinin“uzlaşma modeli”olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are different reasons to cause organizational conflicts. One of the reason is to perceive things differently due to international cultural differences. The first chapter introduces conflict, conflict management, the importance of resolving conflicts and conflict management styles. The second chapter gives culture characteristics and classifications. It gives explanation of the benefits of recognizing different cultures and resolving problems that arise from cultural differences. The third chapter analizes the effects of cultural differences on organizational conflicts and the applied conflict management styles found in different organization in Turkey. The conclusion shows that no matter what cultural background managers have, they think that conflicts must be resolved. They also think that when international cultural differences are involved, a“comprimising model”should be choosen.