Sanat eğitimiyle harmanlanmış sosyal duygusal öğrenmeye ilişkin görüşlerin incelenmesi
Examination of views on socializing blended with arts education
  1. Tez No: 734280
  2. Yazar: GÜLDEN KANTARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUNIRAH MOHAMMED ALABOUDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul düzeyindeki öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerilerini geliştirmede sanat eğitiminin rolünü öğretmen, veli ve öğrenci görüşlerini alarak tespit etmektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yaklaşımı ile desenlenen araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bir özel okulda görev yapan beş ilkokul sınıf ve branş öğretmeni, beş ilkokulda öğrencisi olan veli, beş ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Görüşmelerin bir kısmı yüz yüze yapılabilmişken bir kısmı pandemi dolayısıyla telefon görüşmesi ve mail yoluyla yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemine tabii tutularak incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların sanat eğitiminin, çocuklarda sosyal duygusal öğrenme becerilerinin gelişmesine pozitif yönde katkı sağladığı görüşü çıkmıştır. Sonuçlar doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of art education in developing the social emotional learning skills of primary school students by taking the opinions of teachers, parents and students. In the research, which was designed with the case study approach, one of the qualitative research methods, the data were collected with semi-structured interview forms. The participants of the research consist of five primary school class and branch teachers, five primary school students, and five primary school students working in a private school in the Ümraniye district of Istanbul in the 2020-2021 academic year. While some of the interviews could be done face to face, some of them were made via phone call and e-mail due to the pandemic. The obtained data were analyzed by subjecting the content analysis method. According to the results of the research, it was concluded that the participants' art education contributed positively to the development of social emotional learning skills in children. Suggestions were made in line with the results.