Factors affecting the adherence of nutrition and dietetics students to the Mediterranean diet: A cross-sectional study
Beslenme ve diyetetik öğrencilerinin Akdeniz diyetine uyumunda etkili faktörler: Kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 734302
  2. Yazar: BERNA ŞENAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Yeditepe ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin Akdeniz diyetine uyumunu etkileyen faktörleri belirlemek ve bu faktörler doğrultusunda üniversite öğrencilerine öneriler geliştirmek amacıyla Eylül 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında 272 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma etik kurul izni sonrası Yeditepe ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde öğrenim gören 18-35 yaş aralığında bulunan 261 kadın, 11 erkek öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik bilgileri, Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği, Pittsburg Uyku Ölçeği içeren online anket uygulanmıştır. Öğrencilerin %21'i sıkı Akdeniz diyetine sıkı uyum gösterirken, %32'sinin kabul edilebilir uyum, %47,1'inin zayıf uyum gösterdiği bulunmuştur. Öğrencilerin %44,7'sinin uyku kalitesi iyi, %52,2'sinin ise kötü uyku kalitesine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Akdeniz Diyeti Bağlılık ölçeği ile öğrencilerin yaşları, cinsiyetleri, medeni durumları, beden kütle indeksi ve sigara kullanımları yaşadıkları yer ve ekonomik durumları, uyku süreleri ve uyku kaliteleri arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05). Medeni hal ile Akdeniz diyet uyumu arasındaki ilişkiyi evli katılımcı sayısının çok az olması nedeniyle değerlendirilemedi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with 272 students from the department of nutrition and dietetics in Yeditepe University and Istanbul Bilgi University between the dates of December 2021. The study was conducted among 261 women and 11 men students between the ages of 18-35 years after ethics committee approval. Online questionnaires including sociodemographic information, Mediterranean Diet Adherence Scale, Pittsburg Sleep Scale were used for data collection. 21% of the students had high a Mediterranean diet adherence, 32% of them had acceptable adherence and 47.1% of them had low adherence. It was found that 44.7% of the students had good sleep quality and 52.2% had poor sleep quality. There was no significant difference between the Mediterranean Diet Adherence Scale and the students' age, sex, body mass index, smoking, place of residence and economic status, sleep duration and sleep quality (p>0.05). The number of married was very small so we could not evaluate marital status.