Tuğla üretiminde risk değerlendirmesi uygulaması
Application of risk assessment in brick production
  1. Tez No: 734356
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanoğlu tarafından üretilen ilk yapı malzemesi olarak bilinen tuğla günümüzde halen çeşitli bina ve duvarların yapımında kullanılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından tuğla üretimindeki tehlikeler çalışanlar için büyük riskler oluşturmaktadır. Bu risklere karşı gerekli önlemler alınmadığı takdirde oluşan kazalar büyük maliyetlere sebep olabilmektedir. Bu tehlikelerin tespit edilmesi ve sonrasında oluşacak riskleri bertaraf edecek önlemlerin alınması hem kanunen hemde sanayideki çalışma ortamının sürdürülebilirliği açısından bir zorunluluktur. Tez çalışmasında, örnek olarak seçilen bir işletmedeki tuğla üretiminde çalışanların etkisi altında kaldıkları veya kalabilecekleri riskler bir denetim amacı gütmeksizin belirlenerek risk değerlendirmesi çalışmalarının nasıl yapılması gerektiği ifade edilmiştir.Çalışmada tespit edilen 83 adet risk Fine-Kinney, L tipi matris, ve FMEA metodu ile değerlendirilmiştir. Farklı risk metodları ile yapılan değerlendirmelerde risklerin farklı puanlamalar aldığı ve bu risklerden; makinaların hareketli kısımlarının açıkta olması sebebiyle yaralanma, ocak sahalarında araç devrilmesi sonucu yaralanma veya ölüm, iş yerinde oluşan toz ve gürültü sonucu meslek hastalığına yakalanma, elle taşıma ve eğilerek çalışma sonucu kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ile elektriksel kaynaklı tehlikeler sonucunda yaralanma veya ölüm risklerinin üst sıralarda yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brick, known as the first building material produced by human beings, is still used in the construction of various buildings and walls today. In terms of occupational health and safety, the hazards in brick production pose great risks for employees.If the necessary precautions are not taken against these risks, the accidents that occur can cause great costs. Detecting these hazards and taking measures to eliminate the risks that may arise afterwards is a necessity both by law and in terms of the sustainability of the working environment in the industry. In the thesis study, it has been stated how the risk assessment studies should be carried out by determining the risks that the workers in the brick production in a selected enterprise are or may be under the influence of, without an audit purpose. 83 risks identified in the study were evaluated by Fine-Kinney, L-Type Matrix, and FMEA methods. In the evaluations made with different risk methods, the risks are scored differently and from these risks; Risk of injury due to open moving parts of machinery, injury or death as a result of vehicle overturning in quarry sites, occupational disease due to dust and noise in the workplace, musculoskeletal disorders as a result of manual handling and bending over work, and injury or death risks as a result of electrical hazards are at the top. has been detected.