Dijital çağda siyasal katılımın yeni biçimleri: Z Kuşağının e-katılım dinamikleri
New forms of political participation in the digital age: E-participation dynamics of Generation Z
  1. Tez No: 1014761
  2. Yazar: EMRE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Z kuşağı üniversite öğrencilerinin sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri e-katılım düzeyini ve bu düzeyi etkileyen faktörleri nicel yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Örneklemini, Eskişehir'de bulunan Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde örgün öğretime devam eden, her iki üniversiteden beş yüzer olmak üzere toplam 1000 Z kuşağı (1997 doğumlu ve sonrası doğan) öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler yapılandırılmış anket formuyla toplanmıştır. E-katılım, Robert Dahl'ın (1971) siyasal katılım modelinin dijital ortama uyarlanmasıyla geliştirilen beş aşamalı bir çerçeve üzerinden kavramsallaştırılmıştır: apolitiklik, ilgi, önemseme, bilgi edinme ve eyleme geçme. E-katılımı etkilediği varsayılan altı bağımsız değişken belirlenmiştir: demografik özellikler, dijital okuryazarlık, ideolojik yaklaşım, sosyal medyanın etkinliğine yönelik algı, sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile güvenlik ve gizlilik algısı. Veri analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyonu ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin e-katılım düzeyinin orta düzeyde olduğunu (M = 2.64) ve dört bloklu modelde 18 değişkenin varyansın %63.1'ini açıkladığını (R² = .631, p < .001) göstermiştir. Dijital okuryazarlık ve sosyal medyanın etkinliğine yönelik algı güçlü pozitif yordayıcılar olarak öne çıkmış; sosyal medya kullanım alışkanlıkları en yüksek artımlı katkıyı sağlamıştır. Sonuçlar, Z kuşağının e-katılımının klasik sosyo-demografik belirleyicilerden çok bireyin dijital ortamdaki algı, tutum ve davranış örüntüleriyle şekillendiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the e-participation level of Generation Z university students via social media and the factors influencing it, using quantitative methods. The sample comprises 1,000 Generation Z students (born 1997 or later) enrolled in formal programs at Anadolu University and Eskişehir Osmangazi University in Eskişehir, with an equal quota of 500 per university. Data were collected through a structured questionnaire. E-participation is conceptualized through a five-stage framework adapting Robert Dahl's (1971) model of political participation to the digital environment: apoliticism, interest, concern, information-seeking, and action. Six independent variables assumed to influence e-participation were identified: demographic characteristics, digital literacy, ideological orientation, perceived social media effectiveness, social media usage habits, and security and privacy perception. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and hierarchical multiple regression were used for analysis. The findings show that students' e-participation is moderate (M = 2.64) and that, in a four-block model, 18 variables explain 63.1% of the variance (R² = .631, p < .001). Digital literacy and perceived social media effectiveness emerged as strong positive predictors, while social media usage habits made the largest incremental contribution. The results indicate that Generation Z's e-participation is shaped more by individuals' perceptual, attitudinal, and behavioral patterns in the digital environment than by classical socio-demographic determinants.