Bazı birinci sıra geçiş metalleri ve antimonun propan -1,3- disalisilaldimin komplekslerinin sentezi ve yapılarının spektrofotometrik yöntemlerle incelenmesi
Synthesis of some first row transtion metal and antimony complexes of propan -1,3- disalicylaldimine and examination of their structures by spectrophotometric
- Tez No: 7346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
BAZI BİRİNCİ SIRA GEÇİŞ METALLERİ VE ANTİMON' UN PROPAN-l,3-DİSALİSİLALDİMİN KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE YAPILARININ SPEKTROFOTOMETRİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bedriye Beyhan ÖNCÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1989 OZ Bu çalışmada 4 dişli şelat olarak seçilen Propan- 1,3-disalisilaldimin Schiff bazı'nın [Mn(PDS) ]2H20, [Fe(PDS)Cl]H20, [Co(PDS)]H20, [Ni(PDS) ] 3H20, [Cu(PDS)]H20 ve [Sb(PDS)Cl] komplekslerinin sentezi yapılmıştır. [Mn(PDS)]2H20, [Fe(PDS)Cl]H20, [Co(PDS) ]H20 ve [Cu(PDS)]H20 komplekslerinin metanol ve etilasetatlı ortamlardaki bi leşim oranları, dissosiyasyon sabitleri sürekli değişme ler (Job) metodu ile tespit edilmiştir. Bu metoda göre komplekslerin ligand ve metal oranının 1:1 olduğu bulun muş ve dissosiyasyon sabitleri Fe < Cu < Co < Mn olarak tespit edilmiştir. Komplekslerin yapıları İR spektrumla- rı, C,H,N ve metal analizleri, manyetik suseptibilitesi ölçülerek aydınlatılmıştır. -II-
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF SOME FIRST ROW TRANSTION METAL AND ANTIMONY COMPLEXES OF PROPAN-1, 3-DİSALICYLALDIMINE AND EXAMINATION OF THEIR STRUCTURES BY SPECTROPHOTOMETRIC METHODS (M.Sc. Thesis) Bedriye Beyhan ÖNCÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1989 ABSTRACT In this study, some first row transition metal and antimony complexes of propane-l,3-disalicyeldimine were prepared. Dissociation constants of the complexes studied by continuous variation method in methanol and ethylacetate. Ligand and metal were combined in 1/1 ratio in complexes. Variation of dissociation constants of complexes were in agreement with literature values as follows Fe < Cu < Co < Mn. Structure of the complexes were identified by IR, Magnetic susceptibility and elemental analysis. -Ill-