Çocuğa yönelik uygulanan istismarın çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Bir meta analiz çalışması
An investigation of child abuse based on various variables: A meta analysis study
- Tez No: 734621
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT, PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma çocuğa yönelik uygulanan istismarın çeşitli değişkenler açısından inclenmesi amacıyla yapılan bir meta analiz çalışmasıdır. Bu amaçla“istismar”,“abuse”, çocuk istismarı“, ”child abuse“, ”çocukluk istismarı“, ”çocukluk travması ve istismarı“, ”childhood trauma and abuse“, ”çocukluk çağı fiziksel, duygusal ve cinsel istismar“, ”childhood phsycial abuse, emotional abuse and sexual abuse"anahtar kelimeleriyle Google Akademik (17273), Dergipark (8188), Yök Tez (1607), Ulakbim (5380), EBSCO (1233), CİNAHL(788), Türk Tıp Dizini (697), Researchgate (658), SCOPUS (272), Türk Medline (126), Web of Science (122), Pub Med (34) olmak üzere 36.378 çalışmaya ulaşılmıştır. Dahil etme kriterlerini karşılayan 2'si doktora tezi, 50'si yüksek lisans tezi ve 5'i makale çalışması olmak üzere [ÇÇTÖ (43) ve ÇÖYÖ (14)] 57 çalışma meta analize dahil edilmiştir. Çalışmaların toplam örneklem büyüklükleri; ÇÇTÖ/cinsiyet:14354; ÇÖYÖ/cinsiyet: 5440; ÇÇTÖ/eğitim: 2708'dir. ÇÇTÖ cinsiyet değişkenine göre; cinsiyetin çocukluk döneminde maruz kalınan istismar ve ihmal üzerinde etkili bir değişken olduğu, yayın türü, çalışma popülasyonu ve yaşın anlamlı bir moderatör olduğu;ÇÖYÖ cinsiyet değişkenine göre ise; cinsiyetin çocukluk döneminde maruz kalınan istismar üzerinde etkili bir değişken olmadığı, yayın yılının anlamlı bir moderatör olduğu saptanmıştır. ÇÇTÖ eğitim değişkenine yönelik yapılan alt grup analizinde eğitim düzeyinin etkili bir değişken olduğu, çalışma popülasyonu, üniversite türü ve yayın yılının anlamlı bir moderatör olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a meta-analysis study for the multivariate examination of child abuse. Using the keywords“abuse”,“child abuse”,“childhood trauma and abuse”, and“childhood physical abuse, emotional abuse, and sexual abuse”, 36,378 studies were found through the databases of Google Scholar (17273), Dergipark (8188), Yök Thesis (1607), Ulakbim (5380), EBSCO (1233), CINAHL(788), Turkish Medical Directory (697), Researchgate (658), SCOPUS (272), Turkish Medline (126), Web of Science (122), and Pub Med (34). 57 studies, including 2 doctoral dissertations, 50 master's thesis, and 5 article studies [Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) (43) and Childhood Maltreatment Questionnaire (CMQ) (14)] meeting the inclusion criteria, were included in the meta-analysis. The total sample sizes of the studies: CTQ/gender:14354; CMQ/gender: 5440; CTQ/education is 2708. According to the CTQ gender variable, gender was found to be an effective variable in childhood abuse and neglect, and publication type, study population, and age were found to be significant moderators. Considering the CMQ gender variable, it was determined that gender was not an effective variable on childhood abuse, and publication year was a significant moderator. Subgroup analysis for the CTQ education variable showed that education level was an effective variable, and study population, university type, and publication year were significant moderators.