Öğrenen organizasyonlar: Kahramanmaraş'daki orta ve büyük ölçekli işletmelere yönelik bir araştırma
Learning organization
- Tez No: 87729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
VII ÖĞRENEN ORGANİZASYONLAR: TEORİK VE UYGULAMALI BİR ÇALIŞMA ÖZET Öğrenen organizasyonlar, sanayi ötesi toplum ve bilgi etrafında buluşan insanların oluşturduğu yeni bir yönetim felsefesi olup, toplam kalitenin bir üst aşaması olarak değerlendirilmektedir. 2000' li -Yıllara hazırlanıp, küreselleşme ve bilgi çağına uygun organizasyon yapısı hedefleyen her işletme organizasyon yapısının, aym zamanda öğrenen bir organizasyon olması zorunluluğu bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın kapsamı, Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli özel işletmeler ile sınırlandırılmıştır. Bu amaçla, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası' na kayıtlı olup; orta ve büyük ölçekli özel işletme özelliği gösteren kuruluşlara ulaşılmıştır. İşletme büyüklükleri seçimindeki temel ölçüt, işletmelerde istihdam edilen personel sayısı olmuştur. Bu nedenle, ortalama 100-499 arası işgören çalıştıran işletmeler orta ölçekli, 500 ve üzerinde işgören istihdam edenler ise büyük ölçekli işletme olarak kabul edilmiştir. Değerlemeye alman anket formlarından elde edilen veriler,“SPSS for Windows 6.1”bilgisayar programı kullanılarak istatistiksel tasnif ve analize tabi tutulmuştur. Ayrıca, bazı soruların yanıtlan çizelgelerde sayı ve yüzde olarak sunulmuşken, diğerlerine metin içinde bilgi olarak yer verilmiştir. Küreselleşme ve bilgi çağında faaliyet göstermek durumunda bulunan işletmelerin, bir çok noktada öğrenen organizasyon anlayışından ayrılmaları bu çalışmanın ana sonuçlarından birisi olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: - Küreselleşme ve Bilgi Çağı - Öğrenen Organizasyonlar
Özet (Çeviri)
VIII LEARNING ORGANIZATIONS: A THEORITICAL AND PRACTICAL STUDY ABSTRACT The Learning Organizations is a post-modern management approach that converge behind industrial society and information systems which is consider as the upper level of Total Quality Management (TQM). Research Questionnaires are conducted on large and medium scale firms which established in Kahramanmaraş city. A sample size selected amongst the list of registred organizations. The main criteria for selecting of large firms is the number of personnel size. Therefore, large size firms consider as over 500 personnel, and medium size/scale firms consider 100-499 personnel. Considered data and informations are analyzed by the statistical programme of SPSS. Some response of questions showed with tables and figures, some of them in text. The main result of this research is organizational mistake for learning organisations understanding in Kahramanmaraş large and medium size/scale firms. KEYWORDS: - Globalization and Information Age - Learning Organization «£35şaö?RrriMKt)|