Hizmet sektöründe yeşil örgütsel davranışın belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the determination of green organizational behavior in the service sector
  1. Tez No: 734707
  2. Yazar: GÜLNUR SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Antalya ilinde faaliyet gösteren yeşil yıldızlı otellerde çalışan işgörenlerin, yeşil örgütsel davranış bağlamında, yeşil örgütsel tasarruf, yeşil davranış ve yeşil örgütsel duyarlılık boyutlarının demografik değişkenlere göre farklılığı ve boyutlar arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırmanın örneklem sayısı 302 adettir. Araştırma kapsamında, yirmi adet konaklama tesisine başvuruda bulunulmuş ve altı tane yeşil yıldızlı otel işletmesinden geri dönüş alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Ölçek, demografik sorular ve 11 adet önerme olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Anket formunda 5'li likert aralıklı ölçüm ifadesinden faydalanılmıştır. Dağıtılan 400 anketten 74 tanesinin eksik veya hatalı olduğu tespit edilmiş ve araştırma dışı bırakılmıştır. Araştırmaya 326 anket verisiyle devam edilmiştir. Araştırmada, yeşil örgütsel davranış, yeşil örgütsel tasarruf, yeşil davranış ve yeşil örgütsel davranış ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmış olup katılımcıların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra araştırmanın davranış boyutları arasındaki ilişkiyi test etmek için Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizine göre katılımcıların davranış boyutları arasında, istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların yeşil örgütsel davranış konusunda alanyazına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to analyze the difference between the dimensions of green organizational savings, green behavior and green organizational sensitivity according to demographic variables and the relationship between the dimensions in the context of green organizational behavior of employees working in green star hotels operating in Antalya. The sample size of the study is 302. Within the scope of the research, applications were made to twenty accommodation facilities and feedback was received from six green star hotels. Questionnaire form was used as data collection tool. The scale consists of two parts, demographic questions and 11 propositions. In the questionnaire form, 5-point likert interval measurement expression was used. Out of 400 distributed questionnaires, 74 of them were found to be incomplete or inaccurate and were excluded from the study. The research continued with 326 survey data. In the study, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied to measure the relationship between green organizational behavior, green organizational savings, green behavior and green organizational behavior and demographic variables, and it was seen that there was a statistically significant difference between the averages of the participants. In addition, Spearman Correlation analysis was applied to test the relationship between the behavioral dimensions of the study. According to the correlation analysis, it was determined that there was a statistically significant and positive relationship between the behavioral dimensions of the participants. It is expected that the findings obtained as a result of the research will contribute to the literature on green organizational behavior.