Ankara'da bulunan üniversitelerde okuyan öğrencilerin duygusal yeme davranışı ve depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi üzerine kesitsel bir çalışma
A cross-sectional study on the evaluation of the relationship between emotional eating behavior and depression of students studying at Universities in Ankara
- Tez No: 734735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMETCAN MEHMET YAĞMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde duygusal yeme ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca yine bu doğrultuda yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, BKİ gibi değişkenlerin duygusal yeme ve depresyon ile ilişkilerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışma Kasım 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında Ankara'da bulunan üniversitelerde okuyan ön-lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan, 242 kadın ve 81 erkek olmak üzere toplam 323 gönüllü bireyin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma döneminde var olan Covid-19 salgını sebebiyle veri toplama yüz yüze olarak gerçekleştirilemediğinden gönüllü bireyler tarafından internet üzerinden doldurulup, araştırmacıya ulaştırılmıştır. Ankette; demografik bilgi formu, Hollanda Yeme Davranışı Anketi ve Beck Depresyon Ölçeği olmak üzere üç ayrı form yer almıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 23.6±4.09'dur. Katılımcıların Hollanda Yeme Davranışı Anketi puan ortalamalarına bakıldığında, kısıtlayıcı yeme 2.48±0.8; duygusal yeme 2.49±1.1 ve dışsal yeme ise 3.17±1.3 olarak bulunmuştur. Beck Depresyon Ölçeğine bakıldığında ise, katılımcıların %29'u orta düzeyde ve %10'u şiddetli düzeyde depresyona sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between emotional eating and depression in university students. In addition, in this direction, it is aimed to reveal the relations of variables such as age, gender, body weight, BMI with emotional eating and depression. The study was carried out with the participation of 323 volunteer individuals, 242 women and 81 men, consisting of associate, undergraduate, graduate and doctoral students studying at universities in Ankara between November 2020 and May 2021. Research data were collected by questionnaire method. Since data collection could not be carried out face-to-face due to the Covid-19 epidemic that existed during the research period, it was filled in by volunteers over the internet and delivered to the researcher. The questionnaire included three separate forms, namely the demographic information form, the Dutch Eating Behaviour Questionnaire and the Beck Depression Inventory. The mean age of participants was 23.6±4.09. Considering the Dutch Eating Behavior Questionnaire mean scores of the participants, restrictive eating was 2.48±0.8; emotional eating was 2.49±1.1 and external eating was 3.17±1.3. Looking at the Beck Depression Scale, it is seen that 29% of the participants have moderate depression and 10% have severe depression.