Rasyona ilave edilen korunmuş yağların kolostrum ve sütteki immün ilişkili eksozomal mikroRNA ifadesine etkisi
The effect of protected fats added to ration on expression of immune-related exosomal microRNA in colostrum and milk
- Tez No: 734736
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EMREGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmada Holstein ırkı süt sığırlarında kolostrum ve sütte bulunan bağışıklıkla ilişkili 9 farklı eksozomal mikroRNA'nın (bta-miR-15b, bta-miR-27b, bta-miR-101, bta-miR-106b, bta-miR-125b, bta-miR-146a, bta-miR-150, bta-miR-155, bta-miR-223) kolostrum ve süt arasında, ayrıca rasyona korunmuş yağ ilavesine bağlı olarak kontrol ve muamele grupları arasında ifade seviyelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 15 baş süt sığırı, kontrol (n=8) ve muamele (n=7) gruplarına ayrılarak, muamele grubundaki ineklerin rasyonuna doğumdan 1 ay önce başlanarak rasyonun kuru madde (KM) bazında %1, doğum sonrası 5 gün KM bazında %3 korunmuş yağ ilavesi yapılmıştır. İneklerden toplanan kolostrum ve süt örneklerinden sırasıyla eksozom izolasyonu, eksozomlardan mikroRNA (miRNA) izolasyonu yapılarak gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu ile bağışıklıkla ilişkili miRNA'ların ifade seviyeleri süt ve kolostrum arasında ayrıca rasyona yağ ilavesinin etkisinin araştırılması amacıyla kontrol ve muamele grupları arasında incelenmiştir. Süt ve kolostrum arasında bağışıklıkla ilişkili eksozomal miRNA'lardan muamele grubunda bta-miR-223 ifadesi süte göre kolostrumda istatistiksel olarak anlamlı derecede artış göstermiştir. Rasyona yağ ilavesi sonrası muamele grubunda bta-miR-101 ifadesi kontrol grubuna göre sütte istatistiksel olarak anlamlı derecede azalış göstermiştir. Bu çalışma ile bazı miRNA'ların süt ve kolostrum arasında ifade farklılıkları gösterebileceği ayrıca miRNA'ların diyet müdahalesine bağlı olarak ifadelerinde değişkenlik olma potansiyeli olabileceği görülmüştür. Bu çalışmanın diyet müdahalesine bağlı olarak eksozomal miRNA'larda yapılacak çalışmalara ayrıca miRNA'ların bağışıklık ve yağ metabolizmasındaki hedef gen ve yolakları konusunda yapılacak araştırmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the expression levels of nine different immune-related exosomal microRNAs (bta-miR-15b, bta-miR-27b, bta-miR-101, bta-miR-106b, bta-miR-125b, bta- miR-146a, bta-miR-150, bta-miR-155, bta-miR-223) in colostrum and milk in Holstein dairy cattle, as well as between control and treatment groups depending on the addition of preserved fat to the diet. In the study, 15 dairy cattle were divided into control and treatment groups. Preserved fat was added to the ration of the cows in the treatment group 1% on dry matter basis 1 month before calving and 3% on dry matter basis for 5 days after calving. Exosomes were isolated from colostrum and milk samples, and microRNAs (miRNA) were isolated from exosomes, respectively. Expression levels of immune-related miRNAs were investigated by RT-qPCR between milk and colostrum also between control and treatment groups to investigate the effect of adding preserved fat to the ration. Among the immune-related exosomal miRNAs between milk and colostrum, bta-miR-223 expression in the treatment group was significantly increased in colostrum compared to milk. When fat was added to the ration, bta-miR-101 expression in the treatment group decreased significantly against the control group. Some miRNAs may reveal expression changes between milk and colostrum, and there may be a potential for variation in miRNA expression depending on dietary intervention, according to this study. This discovery is expected to pave the way for studies on exosomal miRNAs in response to dietary intervention, as well as investigations on miRNA target genes and pathways in immunity and fat metabolism.