Organizasyonlarda kendi-kendini yöneten ekiplerin incelenmesi: Kendi-kendini yöneten ekiplerin düzenlenmesinde karşılaşılacak sorunlar ve çözüm yolları ve Pınar Süt Mamulleri A.Ş.'de bir araştırma
The Review of self-managed teams in the organizations: Problems and their solutions that could be confronted in the formation of self-managed teams, and a survey in the Pınar Süt Mamulleri A.Ş.
- Tez No: 73476
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ ORGANİZASYONLARDA KENDİ-KENDİNİ YÖNETEN EKİPLERİN İNCELENMESİ: KENDİ-KENDİNİ YÖNETEN EKİPLERİN DÜZENLENMESİNDE KARŞILAŞILACAK SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI VE PINAR SÜT MAMULLERİ A.Ş'DE BİR ARAŞTIRMA Hülya ÖCAL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran, 1998 Danışman: Prof.Dr. İnan ÖZALP Birçok işletme hiyerarşik organizasyon yapılan yerine faaliyetlerini ekip çalışması biçiminde düzenlemeye yönelmektedirler. Çünkü ekip çalışması, işletmelere değişen çevre koşullarına daha hızlı uyarlanmalarını sağlayabilecek bir esneklik kazandırmakta ve insan kaynaklarından daha etkili yararlanma fırsatı sağlamaktadır. Son yıllarda organizasyonlardaki ekip kavramı, kendi-kendini yöneten ekipler ile birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Buna göre birbirini tamamlayan ve çok yönlü yeteneklere sahip bir grup insan, iş ile ilgili bir çok kararı almakta ve performanslarını kendileri değerlendirmektedir. Çalışanlar kişisel değil, bir ekip olarak güçlendirildiğinden, iş süreçleri; bilginin, yetki ve sorumlulukların paylaşılması temeline dayanmaktadır. Bu doğrultuda, kendi-kendini yöneten ekipler, organizasyon yapılarında, iş süreçlerinde ve yönetim anlayışında köklü değişimleri gerektirmektedir. Bu değişimler gerçekleşmeksizin, kendi-kendini yöneten ekiplerin oluşumunda ve işleyişinde çeşitli sorunlar ile karşılaşılması kaçınılmaz hale gelebilir. Kendi-kendini yöneten ekipler, organizasyonlarda yapısal değişikliklerigerçekleştirmenin etkili bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde, organizasyonların tasarımındaki yapısal değişimler ve yeni modeller incelenmiştir. Değişimi gerektiren faktörler, değişimin organizasyon yapısı ve işleyişi açısından temel sonuçları ve organizasyonların tasarımında etkili olan yeni modeller, bu bölümün ayrıntılarını oluşturmaktadır. İkinci bölümde, organizasyonların geçirdiği yapısal değişimlerin bir sonucu (aynı zamanda nedeni) olan kendi-kendini yöneten ekipler incelenmiştir. Tanımları, genel özellikleri ve sınıflandırma biçimleriyle birlikte organizasyondaki ekip kavramı üzerinde durulduktan sonrı, kendi-kendini yöneten ekiplerin tanımı, özellikleri, organizasyondaki evrimi, üstünlükleri ve sakıncaları ele alınmıştır. Kendi-kendini yöneten ekiplerin oluşturulması, ekip içi süreçler ve yönetim bu bölümün diğer kısımlarını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, kendi-kendini yöneten ekiplerin düzenlenmesinde karşılaşılacak sorunlar ve çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Sorunlar ve çözüm yollan; üst yönetim, ekip oluşturma süreci, organizasyon yapısı, ekip içi süreçler ve çatışma yaratabilecek durumlar açısından ele alınmıştır. Kendi-kendini yöneten ekiplerin düzenlenmesinde karşılaşılacak sorunların çözümünde eğitimin önemi ve sürekli öğrenen bir ekip yaratma süreci, bu bölümün son kısmını oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde, kendi-kendini yöneten ekiplerin düzenlenmesinde karşılaşılacak sorunlar ve çözüm yollan ile ilgili olarak Pınar Süt Mamulleri A.Ş' de gerçekleştirilen bir araştırma örneği yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing number of companies have been replacing their hierarchical organizational structure with arrangements based on teamwork. The reason is that teamwork provides the companies with both flexibility to swiftly adapt to changing environment and an opportunity to utilize human resources more effectively. In recent years,“the team concept”in organizations has reached new dimensions with the emergence of seif-managed teams. A group each other of people which have multi dimensional capabilities and complement each other, take many work-related decisions and evaluate the resulting performance themselves. As the auhority is granted not to the individuals but to the whole team, job process of self managed teams is based on the sharing of knowledge, authority and responsibilities. Accordingly, self-managed teams require fundamental changes in organizational structures, job process and management approaches. Without the realization of these required changes, a lot of problems may emerge in the formation and the functioning of self-managed teams. Self-managed teams are regarded as the effective means of realizing structural changes in organizations. Hence, the first chapter of the dissertation analyses the structural changes and the new models in organizations. The chapter specifically focuses on the factors that require changes, the resulting effects of change on the structure and functioning of the organization an the new models affecting the organizational designs. The second chapter, the self-managed teams as the result -and the cause at thesame time- of structural changes that companies go through are examined. Concentrating on the concept of“team”in organizations regarding its definitions, general characteristics and classifications, the chapter then analyses the definition the characteristics, the evolution and the pros and cons of the self-managed teams. The remaining parts of the chapter explore the formation of self-managed teams, processes within the team and management. The third chapter examines the potential problems and their solutions that could be confronted in the formation of self-managed teams. The problems and their solutions are explored with paying particular attention to top management, team formation process, organizational structure, processes within the teams and the situations that can give rise to conflicts. The last part of the chapter emphasizes the necessity of training and the process a creative of continues-learning team in terms of solving the problems that probably arise when forming self-managed teams. The fourtti and last chapter presents a survey implemented in the“Pınar Süt Mamuller A.Ş”on the problems ta be faced in forming self-managed teams and solutions to those problems.