Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimlerde çalışan ilk ve son yıl araştırma görevlilerinin tükenmişlik sendromu açısından karşılaştırılması
Comparison of Erciyes University Faculty of Medicine surgical sciences first and last years residents in terms of burnout syndrome
- Tez No: 734883
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tükenmişlik; insanlarla yüz yüze çalışılan işlerde sıklıkla görülen, yoğun çalışma şartlarına bağlı olarak fiziksel ve duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarıda azalma ile kendini gösteren bir sendromdur. Sağlık çalışanlarında tükenmişlikle alakalı çok sayıda yapılmış çalışmalar olmasına rağmen, cerrahi bölüm araştırma görevlilerinde ilk ve son yılı karşılaştıran bir çalışmaya rastlamadık. Çalışmamızın amacı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler ilk ve son yıl araştırma görevlilerini tükenmişlik sendromu açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Üniversite etik kurul onayı alındıktan sonra katılımcılara iki bölümden oluşan anket formları dağıtıldı. Anket formunun birinci bölümünde 22 sorudan oluşan demografik veriler, ikinci bölümünde ise 5 basamaklı, 22 sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) yer almıştır. Çalışmaya 121 araştırma görevlisi katılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan araştırma görevlilerinin 62'si (%51.2) ilk yıl grubunu, 59'u (%48.8) ise son yıl grubunu oluşturmaktadır. Grupların yaşa göre dağılımında; ilk yıl araştırma görevlilerinde 27.81, son yıl araştırma görevlilerinde ise 30.88 olmuştur. İlk yıl araştırma görevlilerinin %75.8'i erkek, %24.2'si kadın, son yıl araştırma görevlilerinin ise %69.5'i erkek, %30.5'i kadın cinsiyetindendir. Grupların MTÖ puanlarıyla ilgili verilere baktığımızda; ilk yıl araştırma görevlileri grubunda DT puan ortalaması 28.66, DY 12.92, KB 29.13 şeklinde, son yıl araştırma görevlileri grubunda ise DT puan ortalaması 27.86, DY 12.24, KB 29.90 şeklinde olmuştur. DT ve DY puan ortalaması ilk yıl grubunda son yıl grubuna göre daha yüksek, KB puan ortalaması ise daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar: Daha önceki çalışmalarla kıyaslandığında, bizim çalışmanın sonucunda cerrahi bölümlerde çalışan hem ilk yıl, hem de son yıl araştırma görevlilerinde tükenmişlik düzeyleri yüksek çıkmıştır. Ancak ilk yıl araştırma görevlileri grubunda, son yıl grubuna göre tükenmişlik düzeyleri daha fazla görülmüş olsa da, her iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Burnout is a syndrome that often occurs in face-to-face work with people, manifested by physical and emotional exhaustion, depersonalization and a decrease in personal accomplishment depending on the conditions of intensive work. Although there have been many studies related to burnout in health professionals, we have not found a study comparing the first and last year in surgical department research assistants. The aim of our study is to compare the first and last year residents of Erciyes University Faculty of Medicine, Surgical Sciences in terms of burnout syndrome. Materials and Methods: After the approval of the university ethics committee, questionnaire forms consisting of two parts were distributed to the participants. In the first part of the questionnaire, were included demographic data consisting of 22 questions, in the second part, the Maslach Burnout Scale (MBS) was included consisting of 5 steps and 22 questions. In the study participated 121 residents. Results: Of the research assistants participating in the study, 62 (51.2%) were in the first year group, and 59 (48.8%) were in the last year group. In the distribution of groups according to age, there were 27.81 in the first year of research and 30.88 in the last year of research. 75.8% of the research assistants in the first year were male, 24.2% were female, 69.5% of the research assistants in the last year were male, 30.5% were female. When we look at the data on the MBS scores of the groups; in the first year residents group, Emotional Exhaustion (EE) score average was 28.66, Depersonalization (DP) 12.92, Personal Accomplishment (PA) 29.13, and in the last year residents group, EE score average was 27.86, DP 12.24, PA 29.90. The mean EE and DP scores were found to be higher in the first year group than in the last year group, and the mean PA score was found to be lower. Conclusions: Compared to previous studies, as a result of our study, burnout levels were higher in both first year and last year residents working in surgical departments. However, although burnout levels were observed more in the first year research assistants group than in the last year group, the difference between the two groups was not found to be statistically significant.