Anlaşmazlık çözümü, müzakere ve akran arabuluculuk psiko-eğitim programının üniversite öğrencilerinin duygusal şantaj, çatışma eylem stilleri ve duygusal öz-yeterlik düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of conflict resolution, negotiation and peer mediation psycho-education program on emotional blackmail, conflict activity styles and emotional self-efficacy levels of university students
  1. Tez No: 734932
  2. Yazar: MELİHA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı anlaşmazlık çözümü, müzakere ve akran arabuluculuk psiko-eğitim programının üniversite öğrencilerinin duygusal şantaj, çatışma eylem stilleri ve duygusal öz-yeterlik düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Uşak Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde öğrenimine devam eden 30 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak duygusal şantaj düzeylerinin belirlenmesi amacıyla çalışma kapsamında Türkçeye uyarlanan Duygusal Şantaj Ölçeği kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin çatışmada kullandıkları eylem stillerini belirlemek amacıyla Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği (ÇEŞÖ) ve duygusal öz-yeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla Duygusal Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Mann Whitney U ve Wilcoxon Sıralı İşaretler testleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları anlaşmazlık çözümü, müzakere ve akran arabuluculuk psiko-eğitim programının üniversite öğrencilerinin duygusal şantaj düzeyini azaltmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde psiko-eğitim programı, zorlayıcı, uzlaştırmacı ve karşı koyucu çatışma eylem stillerini kullanma düzeyinin artmasında etkili olmuştur. Ayrıca psiko-eğitim programının duygusal öz-yeterlik düzeyini artırmada etkili olduğu ortaya koyulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular ilgili literatür bağlamında tartışılmış ve sonuçlara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of conflict resolution, negotiation and peer mediation psycho-education program on emotional blackmail, conflict activity styles and emotional self-efficacy levels of university students. In the research, pretest- posttest control group quasi experimental design was used. The study group of the research consists of 30 students who study in the department of guidance and psychological counseling at Uşak University in the 2021-2022 academic year. The Emotional Blackmail Scale, which was adapted into Turkish, was used within the scope of the study in order to determine the emotional blackmail levels as data collection tools. The Conflict Activity Styles Scale (CASS) was used to determine the action styles used by university students in conflict, and the Emotional Self-Efficacy Scale was used to determine their emotional self-efficacy levels. The data of the research were analyzed using Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Rank tests. Research findings revealed that the conflict resolution, negotiation and peer mediation psycho-education program was effective reducing the level of emotional blackmail. Similarly psycho-education program increased the level of use of compulsive, mediator and resistance conflict activity styles. Moreover psycho-education program was effective in increasing the level of emotional self-efficacy. The findings obtained within the scope of the research were discussed in the context of the relevant literature and suggestions were presented regarding the results.