Farklı dozlardaki ozon terapisi uygulanmasının gingival yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of ozone therapy application of different doses on gingival wound healing
- Tez No: 734961
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ÖKTE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gingivektomi operasyonu sonrası iyileşme, sekonder yara iyileşmesi şeklinde gerçekleşir. Sekonder yaralar bireylerin post operatif yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle yara iyileşmesini hızlandırmak ve ağrıyı azaltmak için farklı tedaviler araştırılmakta ve son yıllarda da ozon çalışmalarının bunlar arasında yer aldığı dikkat çekmektedir. Ancak özellikle diş hekimliği alanındaki çalışmalarda ozon uygulama yöntemlerinde eksik olan standardizasyonun, ancak yapılacak çalışmalarla belirlenebileceği de ifade edilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, sekonder yara iyileşmesinde uygulanan farklı iki dozda ozon terapinin kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya faz I tedavi sonrası sınıf 2 şiddetinde kronik enflamatuar dişeti büyümesi bulunan 36 hasta dahil edildi. Çalışmamızda tüm ağız klinik indeksler (Pİ, Gİ, CD, SK) başlangıçta, faz I tedavi ve operasyonları takip eden 1. ayda alınmıştır. Gingivektomi operasyonlarını takiben 0., 3. ve 7. günlerde, rastgele oluşturulan gruplardan Grup 1'de 25,8 ppm, Grup 2'de 128 ppm gaz ozon uygulandı ve Grup 3 doğal iyileşmeye bırakıldı. 3., 7. ve 14. günlerde epitelizasyon (ImageJ analiz programı), iyileşme (yara iyileşme indeksi, Yİİ) ve ağrı (sayısal derecelendirme ölçeği, NRS) değerlendirildi. Klinik indeksler yönünden, başlangıç, faz I tedavi sonrası ve post operatif 1. ayda, gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Grup içi değerlendirmelerde ise Gİ, CD ve SK yönünden her dönemde 3 grupta da istatistiksel anlamlı iyileşme gösterdi. Epitelizasyon yönünden gruplar arası, 3. günde dozdan bağımsız olarak ozon gruplarında kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı daha hızlı epitelizasyon (sırasıyla % 44/ 48/ 20) izlendi. 7. Günde Grup 1 ile kontrol gruplarının eşitlendiği, anlamlı iyileşmenin Grup 2 de devam ettiği (% 94/ 98/ 83) görüldü.14. günde ise gruplar eşitlendi (% 99/ 99/ 98). Grup içi değerlendirmelerde kontrol grubunda 3.,7. ve 14. günlerde izlenen istatistiksel anlamlı giderek artan iyileşme, ozon gruplarında 7.günden sonra aynı kaldı. Yİİ, ağrı ve ağrı kesici sayısı açısından 3., 7. ve 14. günlerde gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmedi. Gingivektomi operasyonu sonrası her 2 gaz ozon uygulamasının, 3. günde epitelizasyona ivme kazandırdığı, sadece 7.günde Grup 2'de bu ivmenin devam ettiği, 14. günde ise doğal iyileşme ile grupların eşitlendiği izlenmiştir. Epitelizasyonu erken dönemde hızlandırmak amacıyla 2 kez (0 ve 3.günlerde) ve 128 ppm gerektiğinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The healing after gingivectomy operation takes place in the form of secondary wound healing. Secondary wounds may negatively affect the postoperative quality of life of individuals. For this reason, different treatments have been researched to accelerate wound healing and reduce pain, and it has been noted that ozone studies are among them in recent years. However, it is also stated that the lack of standardization in ozone application methods, especially in studies in the field of dentistry, can only be determined by studies to be carried out. Therefore, in our study, it was aimed to compare two different doses of ozone therapy applied in secondary wound healing with the control group. 36 patients with chronic inflammatory gingival enlargement of class 2 severity after phase I treatment were included in the study. In our study, the whole mouth clinical indices (PI, GI, PD, BP) were noted at the beginning and in the 1st month following phase I treatment and operations. On the 0th, 3rd and 7th days following the gingivectomy operations, 25,8 ppm gaseous ozone was applied in Group 1 and 128 ppm in Group 2 from randomly generated groups, and Group 3 was allowed to heal naturally. On days 3, 7, and 14, epithelialization (ImageJ analysis program), healing (wound healing index, WHI), and pain (numerical rating scale, NRS) were evaluated. In terms of clinical indices, no statistically significant difference was found between the groups at baseline, after phase I treatment, and at postoperative 1 month. In the within-group evaluations, there was a statistically significant improvement in GI, PD and BP in all three groups in each period. In terms of epithelialization, regardless of dose of ozone, on the 3rd day statistically significantly faster epithelialization was observed in ozone groups (44/ 48 /20%, respectively) compared to the control group. On the 7th day, it was observed that Group 1 and control group were equalized, and significant healing continued in Group 2 (94 /98 /83%). On the 14th day, the groups were equalized (99/ 99/ 98%). Statistically significant gradual improvement observed in the control group on days 3, 7 and 14 in the within-group evaluations remained the same after the 7th day in the ozone groups. There was no statistically significant difference between the groups on the 3rd, 7th and 14th days in terms of WHI, pain and number of painkillers. It was observed that both gaseous ozone applications after gingivectomy operation accelerated epithelialization on the 3rd day, this acceleration continued only in Group 2 on the 7th day, and the groups were equalized on the 14th day with natural healing. In order to accelerate epithelialization in the early period, the ozone can be applied 2 times (on the 0th and 3rd days) at 128 ppm if necessary.