Gastronomik ürünlerin turizmde çekicilik unsuru olarak değerlendirilmesi: Hurma zeytin örneği
Evaluation of gastronomic products as attractiveness elements in tourism: Hurma olive sampling
  1. Tez No: 735000
  2. Yazar: BURCU KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TÜRKÖZ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Anadolu tarihsel süreçte geçirmiş olduğu evrelerin ve üzerinde barındırdığı coğrafi özelliklerin bir sonucu olarak birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Batı Anadolu'da yer alan Ege bölgesi de bu kapsamda içerisinde büyük bir zenginliği barındırmaktadır. Bu zenginlik kendisini yörenin mutfak kültüründe de göstermektedir. Hurma zeytine özellikle İzmir yarımadası olarak belirtilen Urla, Karaburun ve Çeşme'de rastlanmaktadır. Bu ilçelerin dışında Seferihisar, Foça ve Mordoğan'da da görülebilmektedir. Bölgedeki mikro iklim şartları erkence ağacının üzerindeki bazı zeytinleri dalından koparıldığı gibi yenilebilen hurma zeytine dönüştürmektedir. Bu kapsamda bölge halkı tarafından doğanın armağanı olarak nitelendirilmektedir. Tez çalışması kapsamında bölge halkı için önemli bir yere sahip olan hurma zeytinin gastronomik anlamda destinasyon için ne düzeyde bir çekicilik potansiyeline sahip olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma esnasında konunun farklı açılardan irdelenebilmesi amacıyla büyük çoğunluğu bölge halkından olan; yerel üreticiler, yerel yetkililer, kamu/özel kurum ve kuruluş yetkilileri ve akademisyenlerden oluşan 40 katılımcı ile görüşme sağlanmıştır. Konu hakkında yetkin kişilere ulaşılması için kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak çevrim içi ve yüz yüze olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda sorulara verilen yanıtlar içerik ve betimleme analizi kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonuçları kapsamında genel anlamda hurma zeytininin bölge için önemli bir çekicilik potansiyeli oluşturabileceği ancak bölgedeki diğer yöresel ürünlerle bir rota veya konseptin içerisinde değerlendirilmesinin yararlı olacağı sonucu elde edilmiştir. Ek olarak ürünün tanıtımı için gerçekleştirilecek çalışmalarda ürünün sürdürülebilirliğinin zarar görmemesi amacıyla farklı disiplinlerden/kurumlardan yetkililerin yer alması ve titiz planlamaların yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolia hosts many living species as a result of the stages it has gone through in the historical process and the geographical features it has on it. The Aegean region, located in Western Anatolia, also contains a great wealth in this context. This richness also reveals itself in the culinary culture of the region. Hurma olives are found especially in Urla, Karaburun and Çeşme, which are specified as the İzmir peninsula. Apart from these districts, it can also be seen in Seferihisar, Foça and Mordoğan. The microclimate conditions in the region turn some olives on the tree into hurma olives, which can be eaten as soon as they are plucked from the tree. It is described as a gift of nature by the people of the region, in this context. Within the scope of the thesis, it is aimed to determine what level of attractiveness potential the hurma olive, which has an importance for the people of the region, has for the destination in gastronomic terms. In order to be able to examine the subject from different angles during the research, meetings were held with 40 participants, majority of which is the people of the region, consisting of local producers, local authorities, public/private institutions and organizations, and academics. The snowball sampling method was used to reach competent people on the subject. The interviews were conducted in two different ways, online and face-to-face, using semi-structured interview technique. As a result of the interviews, the answers to the questions were analyzed and interpreted using content and description analysis. Within the scope of the study results, it was concluded that hurma olives can create an important appealing potential for the region in general, but it would be beneficial to evaluate it in a route or concept with other local products in the region. Additionally, it is important that officials from different disciplines/institutions take part and meticulous planning is done in order not to harm the sustainability of the product in the studies to be carried out for the promotion of the product.