Otel işletmelerinde yönetici ve çalışan bakış açısıyla kuşaklararası farklılıkların değerlendirilmesi: Denizli ilindeki büyük ölçekli oteller üzerine bir çalışma
Evaluation of intergenerational differences in hotel establihments from managerial and employee perspectives: A study on large-scale hotels in Denizli
  1. Tez No: 735068
  2. Yazar: KEMAL ERBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, turizmin hali hazırdaki ve gelecekteki yöneticileri ve çalışanları konumunda bulunan Y kuşak ve Z kuşak ele alınmıştır. İki kuşak arasındaki farklılıklar değerlendirilmiş, kuşakların birbirlerinden ve turizmden beklentileri sorgulanmış, karşılaşılan sorunlara dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kuşakların görüşlerini ve fikirlerini daha net anlamak, daha kesin bilgiler toplamak amacıyla nitel yöntemlerden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır.Araştırma kapsamında 8 'Y kuşağı yöneticisi' ve 11 'Z kuşağı çalışanıyla' görüşülmüştür. Görüşmeler sonucunda elde edilen ham veriye içerik analizi yapılarak kod ve temalar oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Y kuşağı yöneticilerine göre, Z kuşağının sorumluluk bilinci daha düşüktür. Yöneticiler her ne kadar onları ciddiyetsiz olarak nitelendirse de Z kuşağı, iş ortamında ciddiyeti tercih etmektedir. Z kuşağı çalışanları, yöneticilerinin kendilerinden beklentilerini ifade ettiğini vurgulamasına rağmen iki tarafın beklentilerinde uyuşmazlık tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çalışanlar ve yöneticiler arasında bir iletişim kopukluğu olduğunu söylemek mümkündür. Cinsiyet faktörünün Y kuşağı yöneticileri ve Z kuşağı çalışanları kapsamında bir sorun olmadığı sonucu çıkarılsa da yöneticilerin çoğunluğu Kat Hizmetleri bölümünde kadınlara yer vermektedir. Ayrıca araştırmaya katılan 11 Z kuşağı çalışanından sadece 2 tanesinin kadın olması da kadınların turizmi daha az tercih ettiğini göstermektedir. Z kuşağının, yöneltilen sorulara tek düze ve kısa cevaplar vermesi henüz turizm sektörü hakkında tecrübesiz ve daha az fikir sahibi olduğunu göstermektedir. Yol gösterici konumda olan yöneticilerin çalışanlara karşı daha pozitif, eğitici ve anlayışlı davranması turizmin geleceği açısından da önemlidir çünkü çalışanların ifadelerine göre bu olgular onları motive etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Y generation and Z generation are discussed as they are in the position of current and future managers and employees of tourism. The differences between the two generations were evaluated, the expectations of the generations from each other and from tourism were questioned, and it was aimed to draw attention to the problems encountered. For this purpose, semi-structured interview method, which is one of the qualitative methods, was used in order to understand the views and ideas of generations more clearly and to collect more precise information. With in the scope of there search, 8 'Y generation managers' and 11 'Z generation employees' were interviewed. Code and themes were created and evaluated by content analysis based on the raw data obtained from the interviews. According to the managers of the Y generation, the sense of responsibility of the Z generation is lower. Although the managers describe it as frivolous, the Z generation prefers seriousness in the business environment. Although the Z generation employees emphasized that their managers expressed their expectations from them, a discrepancy was found in the expectations of the two parties. In this respect, it is possible to say that there is a communication gap between employees and managers. Although it is concluded that the gender factor is not a problem with in the scope of the Y generation managers and Z generation employees, the majority of the managers give place to women in the Housekeeping Department. In addition, the fact that only 2 of the 11 Generation Z employees participating in the research are women shows that women prefer tourism less. The fact that the Z generation gives uniform and short answers to the questions posed shows that they are in experienced and have less idea about the tourism sector. It is also important for the future of tourism that the managers, who are in a guiding position, behave more positively, educationally and understandingly towards the employees, becaus eaccording to the statements of the employees, these facts motivate them.