Müzik dersi öğretim programlarında dini musiki ögelerinin incelenmesi
Investigation of religious music elements in music curriculum
- Tez No: 735177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BUZDUĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Religion, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında hizmet vermekte olan tüm eğitim kademelerinde okutulan Müzik derslerinin öğretim programlarında dinî mûsikî tür, biçim ve ögelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında müzik eğitimi, müzik eğitiminin türleri, dinî mûsikî öge, biçim ve türleri ile Türkiye'de müzik eğitimi veren kurumlar üzerinde durulmuştur. Doküman analizi yöntemi ile yapılan analizler neticesinde gerek ilköğretim gerek ortaöğretim gerek özel eğitim gerekse yaygın eğitim kapsamında özellikle dinî mûsikî biçimlerine yer verildiği görülürken, az sayıda dinî mûsikî ögelerine rastlanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar neticesinde önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the religious music elements in the curricula of music courses taught at all levels of education under the Ministry of National Education. Within the scope of the research, music education, types of music education, elements, forms and types of religious music and institutions providing music education in Turkey were emphasised. In the study, which was prepared according to the descriptive analysis method, one of the quantitative research methods, as a result of the analyses made with the document analysis method, it was seen that especially religious music forms were included in both primary and secondary education, special education and non-formal education, while a small number of religious music elements were found. As a result of the results obtained in the study, suggestions were given