Düşünme İhtiyacı Ölçeği'nin psikometrik özellikleri: Düşünme ihtiyacı, kontrol odağı ve öğretilmiş güçlülük ilişkileri
Psychometric characteristics of the need for cognition scale: The Relationships among need for cognition, locus of control and learned resourcesfulness
- Tez No: 73522
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
n ÖZET Bu araştırmanın amacı, Düşünme İhtiyacı Ölçeği'nin Türkçe formuna ilişkin psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Yine, ölçeğin Türkçe formunun uygun özelliklere sahip olduğunun belirlenmesinin ardından, düşünme ihtiyacı, kontrol odağı ve öğrenilmiş güçlülük ilişkileri de ele alınmıştır. Bu amaçla araştırmada, Düşünme İhtiyacını Ölçeği, Rotter'in Kontrol Odağı Ölçeği ve Rosenbaum'ın Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği kullanılmıştır. Sunulan araştırmaya Hacettepe Üniversitesi'nin değişik bölümlerden 512 kız ve erkek öğrenci katılmıştır. Her üç ölçek de, deneklere tek oturumda ve ders saatleri içinde gruplar halinde uygulanmıştır. Verilere uygulanan istatistiksel analizler sonucunda Düşünme İhtiyacı Ölçeği Türkçe formu için yabancı kaynaklarda belirtilen örneklere paralel faktör yapısı gözlenmiştir. Yine, ölçeğin uygun psikometrik özellikleri olduğu ortaya konmuştur. Düşünme İhtiyacı Ölçeği'nin psikometrik özelliklerine ilişkin bulguların ardından, araştırmada ele alman üç değişken arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu sonuçlara göre, yüksek düşünme ihtiyacı gösterme ile iç kontrol odağı inancı; yine, yüksek düşünme ihtiyacı gösterme ile yüksek öğrenilmiş güçlülük gösterme arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Ancak, söz konusu Düşünme İhtiyacı Ölçeği Türkçe formunun psikometrik özellilerinin, henüz çok az sayıda araştırmaya konu olduğu ve daha çok güvenilir verilere ulaşmak için yeni araştırmalara gerek olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this study was first; to determine the factor structure and psychometric properties of The Need for Cognition Scale (NFC) and then, to investigate the relationship among need for cognition, Locus of Control and Learned Resourcesfulness. The students of Hacettepe University have partcipated in the study (N=512). The results showed that The Need for Cognition Scale (NFC had considerable reliablility and validity. The factor structure of Need for Cognition Scale was also examined by Principal Components Techniques and this scale had showed comparable factor patterns with previously reported ones. The results of the statistical tests (scales) revealed no differences along the variables of sex and univerity department. The results showed that high need for cognition was related to internal locus of control. Likewise, high need for cognition was related to high learned resourcesfulness.