Üniversite öğrencilerinin egzersizde davranışsal düzenlemeleri, benlik saygısı ve liderlik yönelimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' behavioral regulations in exercise, self-respect and leadership origins
  1. Tez No: 735407
  2. Yazar: ONUR ŞİPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL, DR. YILMAZ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın temel amacı; üniversite öğrencilerinin egzersizde davranışsal düzenlemeleri, benlik saygısı ve liderlik yönelimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu verilerin demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda spor bilimleri fakültesinden 428 öğrenci örneklem alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden olan ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği-2, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Çok Yönlü Liderlik Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise yüzde ve frekans dağılımları, Spearmen ve Pearson Korelasyon Analizi, One-Way ANOVA, t-Testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları; egzersizde davranışsal düzenlemeler değişkenine ilişkin cinsiyet, baba eğitim durumu, aktif spor yapma durumu, branş değişkenlerinde istatistiki açıdan anlamlı farklılık bulunurken spor yaşı ve kişisel gelir değişkenlerinde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Benlik saygısı değişkenine ilişkin yalnızca öğrenim görülen bölüm değişkenine ilişkin istatistiki açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken ilgili değişkenlerde ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Liderlik yönelimi değişkenine ilişkin elde edilen verilere göre sınıf düzeyi, aktif spor yapma durumu ve branş değişkenlerinde istatistiki açıdan anlamlı farklılık bulunurken yaş değişkeninde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyon analizi sonuçlarına göre ise egzersizde davranışsal düzenlemeleri benlik saygısını, benlik saygısının da liderlik yönelimini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is; The aim of this study is to examine the relationships between behavioral regulations, self-esteem and leadership orientations of university students in exercise and to examine these data in terms of demographic variables. For this purpose, 428 students from the faculty of sports sciences were sampled. The relational survey model, which is one of the quantitative research models, was used in the research. Behavioral Regulations in Exercise Scale-2, Rosenberg Self-Esteem Scale and Multidimensional Leadership Orientation Scale were used to collect data. Percentage and frequency distributions, Spearmen and Pearson Correlation Analysis, One-Way ANOVA, t-Test and Kruskal Wallis H test were used in the analysis of the data. Research results; While there was a statistically significant difference in gender, father's education level, active sports status, branch variables related to behavioral regulation in exercise variable, it was determined that there was a relationship between sports age and personal income variables. While a statistically significant difference was found only for the variable of education in the self-esteem variable, it was concluded that there was no relationship in the related variables. According to the data obtained regarding the leadership orientation variable, there was a statistically significant difference in class level, active sports status and branch variables, while there was a relationship in the age variable. According to the results of the correlation analysis between the variables, it was concluded that behavioral adjustments in exercise increased self-esteem and self-esteem increased leadership orientation.