Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerde empati ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
Empathy and nurses working in surgical unitsthe relationship between levels of burnout
- Tez No: 735475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerde empati ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak yapıldı. İstanbul ilinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesi cerrahi birimlerinde Mayıs-Haziran 2021 tarihleri arasında toplam 100 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı ve verilerin toplanmasında, araştırmacılar tarafından kullanılan Kişisel Bilgi Formu ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Temel Empati Ölçeği kullanıldı. Çalışmada uyku kalitesi kötü olanların duygusal tükenme düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was done descriptively. It was carried out with a total of 100 nurses between May-June 2021 in the Surgical Units of a Training and Research Hospital. The data were collected by face-to-face interview method and the Personal Information Form used by the researchers, the Maslach Burnout Scale and the Basic Empathy Scale were used to collect the data. In the study, it was determined that those with poor sleep quality had higher levels of emotional exhaustion.