Görme engellilerde kent imgesi: Eskişehir örneği
The image of the city of visually impaired people: The case of the city Eskişehir
- Tez No: 735784
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kent imgesi, bireylerin zihinlerindeki kent temsilidir. Kent imgesi, beş temel unsurdan oluşur. Bunlar; yollar, sınırlar/kenarlar, bölgeler, düğüm/odak noktaları ve işaret ögeleridir. Bu unsurların bütünü, kent imgesini oluşturur. Engellilik, sosyal bir inşadır. Kent bağlamında engellilik, norm olarak kabul edilen insan bedenine göre tasarlanmış kentsel çevrenin;“normal”bedene sahip olmayan insanları dışlamasıdır. Bu bağlamda görenlere göre tasarlanmış bir kentin, görme engellilerde oluşturacağı kent imgesi de zayıflamaktadır. Görme engellilerde kent imgesinin güçlendirilmesi için, kentsel çevrede işitsel, kokusal ve somatosensorik belirteçlerin yer alması gerekmektedir. Bu sayede görme engellilerin kent imgeleri, olduğundan daha güçlü hale gelecektir. Bu kapsamda görme engellilerin kent imgeleri araştırılmış, edinilen bulgulara göre sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma 1'i az gören 10'u total görme engelli olan 11 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan 4'ü kadın, 7'si erkektir. Katılımcıların yaş aralığı 18-60 yaşları arasında değişmektedir. Katılımcılarla yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca katılımcılardan kente ilişkin eskiz çizmeleri talep edilmiştir. Toplam 7 katılımcı eskiz çizmeyi kabul etmiştir. Çalışmanın ulaştığı sonuçlar, görme engellilerin kent imgelerinde yolların daha nesnel, işaret ögelerinin daha öznel olduğu; kış mevsimlerinde kentin okunaklılığının düştüğü; yayalaştırılmış-araç trafiğine kapatılmış alanların, görme engellilerin kent imgelerini daha da güçlendirdiği; kentsel raylı sistemin standart, öngörülebilir ve erişilebilir olduğu için, görme engellilerin kent imgelerinde baskın ve ayrıntılı olduğudur. Buradan hareketle; genel olarak toplu taşımanın özel olarak kentsel raylı sistemin sesli belirteçlerle donatılması, kentte araç trafiğine kapatılmış ve yayalaştırılmış bölgelerin artırılması ve kış mevsimlerinde somatosensorik belirteçlerin silikleşmemesi için kar temizlemenin artırılması, görme engellilerin kent imgelerinin Eskişehir örneğinde güçlendirilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
The image of the city is the representation of the city in the minds of individuals. It consists of five basic elements that includes paths, edges, districs, nodes and landmarks, all of which create the image of the city. Handicap is social construction. In the context of city, it refers to the exclusion of people who do not have a 'normal' body from urban environment designed according to the human body, which is assumed as the norm. In this context, a city designed for sighted people weakens the image of the city of people with vision impairment. However, urban environment should have auditory, olfactive and somatosensoric referents in order to strengthen the image of the city of these people. In this way, the image of the city of people with vision impairment would become stronger. Herein, this research examines the image of the city of people with vision impairment and describes the results in the line of acquired findings. The research was carried out with 11 participants, 1 of whom had low vision and 10 of whom were people with vision impairment. The 4 of the participants were female and 7 of them were male. The age range of participants varied from 18 to 60 years old. The study designed with a semi-structured in-depth interview. The participants were asked to draw sketch map and 7 of the participants agreed on drawing the sketch map. The results of the study show that the paths are more objective but the landmarks are more subjective in the images of the city of the people with vision impairment; the legibility of the city decreases in the winter seasons; pedestrianized-closed to vehicular traffic fields strengthen the images of the city of them; and as the urban rail system is standard, predictable and accessible, it is dominant and detailed in the images of the city of people with vision impairment. These results suggest that in order to strengthen the images of the city of people with vision impairment in the case of the city Eskişehir, the public transport in general and the urban rail system in particular should be equipped with auditory markers and it is also necessary to increase pedestrianized-closed to vehicular traffic fields. In winter, the snow removing practices should be enhanced in order to prevent somatosensory markers from fading.