Oyunlaştırma temelli öğretim uygulamalarıyla ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin okuma becerilerinin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Improving reading skills of 2nd grade primary school students through gamification-based teaching practices: An action research
- Tez No: 926819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı, oyunlaştırma temelli öğretim uygulamalarıyla ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonunu, okuma tutumunu ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek ve öğrencilerin oyunlaştırma uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Bu araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan resmi bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcı grubu, amaçlı örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenen yirmi ikinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak“Garfield Görselli 1-6. Sınıflar İçin Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Okuma Motivasyonu Profili”, okuduğunu anlama becerilerini ölçmek amacıyla Formel Olmayan Okuma Envanteri metinleri ve bu metinlerin analizinde“Yanlış Analiz Envanteri”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlükleri ve öz değerlendirme formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel veriler, betimsel istatistikler kullanılarak, Yanlış Analiz Envanteri ve parametrik olmayan çözümleme yöntemlerinden Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi ile, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, oyunlaştırma temelli etkinliklerin; öğrencilerin okuma tutumlarını, okuma motivasyonlarını, okuduğunu anlama becerilerini ve anlama düzeylerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın nitel sonuçlarına göre, öğrencilerin oyunlaştırma temelli etkinliklere yönelik genellikle olumlu görüşlere sahip oldukları, oyunlaştırma temelli etkinlikleri okuma ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirme açısından etkili buldukları, ayrıca oyunlaştırma etkinliklerinin iş birliğini desteklediği, aktif katılımı artırdığı ve yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe dil becerilerine katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ancak bu etkinliklerin öğrencilerde olumlu duyguların yanında sıkılma ve başaramama hissi gibi bazı olumsuz duygular da oluşturduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika geliştiricilere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve second-grade students' reading motivation, reading attitude, and reading comprehension skills through gamification-based teaching practices and to determine students' views on gamification practices. Action research design, one of the qualitative research methods, was used in the study. This research was conducted in a public primary school in Şahinbey district of Gaziantep province, in the first semester of the 2023-2024 academic year. The study group of the research consisted of twenty second-grade students who were selected using purposive sampling. In the study, quantitative data collection tools were the Reading Attitude Survey with 'Garfield' Picture for 1-6th Grade Students, the Reading Motivation Profile, Informal Reading Inventory texts to measure reading comprehension skills, and the Error Analysis Inventory to analyze these texts. Semi-structured interview forms, researcher diaries, and self-assessment forms were used as qualitative data collection tools. The quantitative data obtained from the study were analyzed using descriptive statistics, the Error Analysis Inventory, and the Wilcoxon Ranked Signs Test, one of the nonparametric analysis methods, and the qualitative data were analyzed using content analysis. According to the results of the study, it was concluded that gamification-based activities were effective in improving students' reading attitudes, reading motivation, reading comprehension skills, and comprehension levels. According to the qualitative results of the study, it was concluded that students had generally positive views about gamification-based activities, that students found gamification-based activities effective in terms of improving their reading and reading comprehension skills, and that gamification-based activities promoted collaboration, increased active participation, and contributed to the Turkish language skills of foreign students. However, these activities were found to elicit some negative emotions, such as boredom and feelings of failure, as well as positive emotions in students. Based on the findings of the study, recommendations for researchers, practitioners, and policymakers are presented.