Türkiye için mevduat sigorta sistemi önerisi
A Savings deposit insurance system proposal for Turkey
  1. Tez No: 73634
  2. Yazar: N. BURAK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Mali sistemin etkin bir şekilde işleyebilmesi, sistem dışındaki birikimlerin sistemin içine çekilebilmesi için mali sistemde güven unsurunun bulunması gerekmektedir. Mali sistemin en büyük aracı kurumu olan bankalara duyulan güvenin pekiştirilmesi, mevduat sataplerinin endişe duymadan bmkimlerini bankalara yatırabilmeleri ve olası bir banka iflası sonucunda küçük mevduat sahiplerinin korunması, iflasın zincirleme bir şekilde diğer bankalara da yansımasını engellemek amacıyla mevduatlar güvence altına alınmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı uygulamaları görülen mevduat sigorta sisteminin ülkemizdeki gelişimi de çeşitli aşamalardan geçmiştir. Şu andaki mevcut uygulama ise 1994 yılının başında ekonornimizde yaşanan sorunların ardından 3 bankanın bankacılık işlemleri yapma yetkisinin kaldınlmasınm ardından son şeklini almıştır. Ancak mevcut uygulamada değiştirilmesi gereken birtakım yönler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi mevduata uygulanan %100 güvencenin kaldırılarak sınırlı kapsamlı sigorta sistemine geçilmesidir. Ayrıca, riskli faaliyet gösteren bankaların iflas etmesi halinde mevduat sahiplerine ödenecek tutarların diğer risksiz hareket eden bankalarca karşılanmasını önlemek amacıyla, riske dayalı bir prim sistemi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY There has to be confidency in the financial system for getting the savings into the financial system and for activating the financial system efficiently. The deposit saving insurance system is used in order to strenghten the confidency felt towards the banks which are the biggest intermideary financial institutions, to get the savings from people into the banking system without saving owners feeling any suspicious, to protect the saving account owners in case of a bank failure and to prevent the following bank failures. Saving insurance system, which is practised differently in various countries, was past through different stages in our country. The final practise way of the saving insurance system in Turkey has been shaped by the decisions taken after 3 banks bankrupted in the 1994 economic crisis. Some features of the system must be changed. Most important of these features is the 100 % protection of the saving deposits. Limited insurance system must take place the hundred percent insurance system. Premiums must be based on the bank's riskiness in order to prevent the compensation of the saving deposits in the bankrupted banks with the premiums paid by the unrisky banks.