Hemşire liderli bedeni koruma eğitiminin görme engelli öğrencilerin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of nurse-led body protection education on the knowledge levels of visually impaired students
  1. Tez No: 736452
  2. Yazar: ESMA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Görme engelli çocuklar özbakım sağlamada daha bağımlı olmaları ve çevre ile iletişim kurmada dokunma duyularını kullanmaları nedeniyle istismar açısından riskli bir gruptur. Çocuk cinsel istismarıyla mücadelede en etkili yol olay gerçekleşmeden önce önlemektir. Araştırmanın amacı hemşire liderli bedeni koruma eğitiminin (HLBKE) görme engelli öğrencilerin bilgi düzeylerine etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Randomize kontrollü deneysel türdeki bu çalışma Ekim 2021- Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir görme engelliler ilkokulu- ortaokulu öğrencileriyle (N= 105) yapıldı. Çalışmaya katılması ailesi tarafından onay verilen 53 öğrenci randomize olarak girişim (n= 27) ve kontrol (n= 26) grubuna ayrıldı. Veriler cinsel istismar bilgi düzeyi ölçeği iyi dokunuş ve kötü dokunuş alt boyutları ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. HLBKE sözlü anlatım şeklinde, cinsiyetsiz bir oyuncak bebek ve yardım düdüğü kullanılarak girişim grubuna 3-4 kişilik gruplar halinde uygulandı. Ayrıca girişim grubuna son testten sonra Braille Alfabesi ile hazırlanan hatırlatıcı eğitim broşürü dağıtıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Visually impaired children are a risky group for abuse because they are more dependent on self-care and use their senses of touch in communicating with the environment. The most effective way to combat child sexual abuse is to prevent it before it happens. The aim of the study is to examine the effect of nurse-led body protection education (NLBPE) on the knowledge levels of visually impaired students. Material and methods: This randomized controlled experimental study was conducted between October 2021-March 2022 with students (N=105) from a primary- secondary school for the visually impaired in Istanbul. The 53 students who were approved by their families were randomly divided into intervention (n=27) and control (n=26) groups. Data were collected by face-to-face interviews with sub-dimensions of sexual abuse knowledge level scale, good touch and bad touch. The NLBPE was administered to the intervention group in groups of 3-4, using a genderless doll and help whistle, in the form of an oral narration. In addition, the reminder education brochure prepared with Braille Alphabet was distributed to the intervention group after the post-test.