Diasporaların seyahat motivasyonlarında kültürel miras varlıklarının önemi: Bulgaristan örneği
The importance of cultural heritage assets in travel motivations of the diasporas: Example of Bulgaria
- Tez No: 736536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRULLAH TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Diasporaların seyahat motivasyonlarını konu edinen araştırmalar incelendiğinde, kültürel miras varlıklarının önemlerinin derinlemesine analiz edilmemesinin alanyazında bir boşluk oluşturduğu düşünülmüştür. Diasporaların anavatan ziyaretlerinde kültürel miras varlıklarının önemini tespit etmeyi hedefleyen bu araştırmada, nitel araştırma desenleri içerisinde yer alan fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Bulgaristan Türkiye'ye göç eden ve Türkiye'de Bulgaristan diasporasını oluşturan 14 katılımcı ile derinlemesine ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, yazıya döküldükten sonra, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında anlam ifade eden 256 kavram bir araya getirilerek kodları, birbiriyle ilişkili kodlar da bir araya getirilerek temaları oluşturmuştur. İlişkilendirilen veriler sonucunda 42 kod ile 9 tema ortaya çıkarılmıştır. Diasporaların anavatan ziyaretlerinde kökler, atalar, aile, anavatan, aidiyet, keşif, referans etkisi, etkinlik ve kültürel miras kavramlarının motivasyon kaynağı olarak yer aldığı ve bunun yanı sıra kültürel mirasın doğrudan veya dolaylı olarak tüm motivasyon kaynaklarını etkilediği bu araştırmanın ulaştığı sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
When the researches on the travel motivations of the diasporas are examined, it is thought that the lack of an in-depth analysis of the importance of cultural heritage assets creates a gap in the literature. In this research, which aims to determine the effect of cultural heritage assets on the visits of diasporas to the homeland, the phenomenology design, which is among the qualitative research designs, was used. Within the scope of the research, in-depth and semi-structured interviews were conducted with 14 participants who migrated from Bulgaria to Turkey and formed the Bulgarian diaspora in Turkey. The data obtained from the interviews were analyzed with the content analysis method after they were written down. In the results of the analysis, 256 concepts that make sense were brought together to form the codes, and the codes related to each other were brought together to form the themes. As a result of the associated data, 42 codes and 9 themes were revealed. It is among the results of this research that the concepts of roots, ancestors, family, homeland, belonging, discovery, word of mouth communication, activity and cultural heritage take place as a source of motivation in the visits of diasporas to the homeland, and cultural heritage directly or indirectly affects all motivation sources.