Salgın dönemi online zumba derslerinin üniversite öğrencileri üzerindeki etkileri
The effects of online zumba classes during the epidemic period on college students
  1. Tez No: 736589
  2. Yazar: EZGİ ALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM SEZEN BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Salgın döneminde öğrencilerin evlerinde fazla vakit geçirmeleri hareketsiz bir yaşamı beraberinde getirmiş ve bu durum öğrenciler için her yönden önemli bir konu haline gelmiştir. Dolayısıyla öğrenciler hareket ihtiyaçlarını karşılayabilmek için online kanallardan bir takım egzersizlere başvurmak zorunda kalmışlardır. Öğrencilerin yaşadığı bu durumdan hareketle; çalışmada, salgın döneminde online zumbanın üniversite öğrencileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma tekniği olan“yarı yapılandırılmış görüşme tekniği”kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örneklem kullanılmıştır. Salgın döneminde üniversitede öğrenim gören, Türkiye'nin farklı illerinden ve en az on beş derse aktif katılım sağlamış on öğrenci bu araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Görüşmeler online iletişim kanalından yapılmış, görüşmelerde katılımcılara, konu ile ilgili on üç soru sorulmuştur. Ayrıca katılımcılar görüşme başında gönüllü olduklarını sözlü olarak beyan etmişlerdir. Görüşmeler online kanallardaki ses ve görüntü kaydedici ile kaydedilmiş ve bu kayıtlar yazılı doküman haline getirilmiştir. Elde edilen dökümanların çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin zumbaya nasıl başladıkları ve başlama nedenleri, genel durumlarına etkileri ve akademik durumlar üzerine etkileri gibi üç kategori belirlenmiş ve bu kategoriler ile ilişkili alt kategoriler belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; online zumbanın salgın döneminde üniversite öğrencileri üzerinde zararlı alışkanlıklarını engelleyici veya bu alışkanlıkların üstesinden gelecek biçimde bir etkisi olmadığı saptanmaktadır. Akademik anlamda da motivasyonu ve sınav notlarını etkilediğine dair kesin bir sonuca ulaşılamamaktadır. Tüm bu bulguların aksine; online zumbanın öğrencilerin genel durumlarına (beslenme durumları, psikolojik/ruhsal durumları, sosyal yaşantıları, çeşitli fiziksel durumlar) net bir şekilde olumlu etkileri olduğu sonucuna da ulaşılmaktadır. Sonuç olarak; olası bir salgın durumunda ve evde izolasyon geçirilmesinin zorunlu olduğu şartlarda online zumbanın hareket ihtiyacını karşıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu tip egzersizlerin heryerden katılım sağlanabilmesi amacıyla online kanallardan artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The fact that students spend a lot of time at home during the epidemic has brought about an inactive life and which has become an important issue for students in every way. Therefore, students had to resort to some exercises through online channels in order to meet their movement needs. Based on this situation experienced by the students, the effects of online zumba on university students during the pandemic were examined in the study. In the research,“semi-structured interview technique”, which is a qualitative research technique, was used. Purposive sampling was used to determine the participants. The study group of this research consisted of ten students who were studying at the university during the pandemic, from different provinces of Turkey, and actively participated in at least fifteen classes. The interviews were made through the online communication channel. Participants were asked thirteen questions about the subject. In addition, the participants verbally declared that they volunteered at the beginning of the interview. The interviews were recorded with audio and video devices in online channels and these recordings were turned into written documents. Descriptive analysis and content analysis were used in the analysis of the obtained documents. In the research, three categories were determined such as how the students started zumba and the reasons for starting it, its effects on their general status and their effects on academic status, and sub-categories associated with these categories were determined. According to the findings; It has been determined that online zumba has no effect on university students during the epidemic period in a way to prevent or overcome their harmful habbits. There is no definite conclusion that it affect motivation and exam grades in academic terms. Contrary to all this findings; It also concluded that online zumba clearly has positive effects on the general condition of students (nutritional status, psychological/mental status, social life, various phsical conditions). As a result; In the event of a possible epidemic and in conditions where isolation at home is mandatory, it has been concluded that online zumba meets the need for movement. It can be recommended to increase these types of exercises through online channels in order to ensure participation from everywhere.