Uzaktan eğitim sürecinde sosyal bilgiler öğretmenlerinin EBA canlı ders uygulamasına ilişkin görüşleri
Opinions of social studies teachers on EBA live course application in the process of distance education
- Tez No: 736629
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını diğer alanlarda olduğu gibi eğitimde de değişimlere neden olmuştur. Salgının etkisiyle dünyadaki tüm eğitim kurumları uzaktan eğitim sistemine geçerek örgün eğitime ara vermiştir. Bu çalışmanın amacı, uzaktan eğitim sürecinde kullanıma açılan EBA canlı ders uygulamasını Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşleri üzerinden değerlendirmektir. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenin merkezde olduğu bir yaklaşım güdülmektedir. Bu nedenle uzaktan eğitim faaliyetlerinin Sosyal Bilgiler dersine etkisinin değerlendirilmesinde ve öğrenme-öğretme sürecinin öğrencinin ihtiyaçlarına göre planlanmasında öğretmenlerin görüşleri önemli görülmüştür. Araştırmada, temel yorumlayıcı nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu Nevşehir ilinde görev yapan 17 Sosyal Bilgiler öğretmenidir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, analizlerin sonucunda EBA canlı dersin öğrenme-öğretme sürecinde kullanımının; Sosyal Bilgiler dersinin amaçlarına ulaşamama, konu ve kavram öğretiminde tekrara düşme, soyut kavramların öğretiminde güçlük yaşanması, öğrenci ve öğretmenlerde motivasyon düşüklüğü, aile ve öğrencilerin uzaktan eğitim konusundaki bilinçsizliği gibi nedenlerle yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca uzaktan eğitim sürecinin öğrencilerin ve öğretmenlerin sosyalleşmelerini olumsuz etkilemesi Sosyal Bilgilerin tasarlanış amacına ters düşmektedir. Salgın sürecinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin kesintiye uğramaması, zamandan ve mekândan tasarruf edilmesi, dersin yüz yüze eğitimden daha hızlı işlenmesi, ailenin etkin katılımı uzaktan eğitimin olumlu sonuçlarıdır.
Özet (Çeviri)
The Corona Vırus epidemic, which emerged at the end of 2019 and affected the whole world, caused changes in the field of education as well as in all areas of society. With the effect of the epidemic, all educational institutions in the world switched to the distance education system and took a break from formal education. The aim of this study is to evaluate the EBA live lesson application, which is used in the distance education process, through the views of Social Studies teachers. Since an approach in which the teacher is in the center is followed in the distance education process; Teachers' opinions are important in evaluating the effect of distance education activities on the social studies course in the adaptation and recovery process, and in planning the learning-teaching process in accordance with the needs of the student. The basic interpretive qualitative research design was used in the study. The study group consists of 17 social studies teachers working in Nevşehir. Semi-structured interview form were used to collect data. The data were analyzed with the content analysis method, and as a result of the analysis, the use of the EBA live lesson in the learning-teaching process; It has been concluded that the social studies course is insufficient due to reasons such as not being able to reach its goals, repetition in teaching subjects and concepts, difficulty in teaching abstract concepts, low motivation in students and teachers, and unconsciousness of family and students about distance education. In addition, the negative impact of the distance education process on the socialization of students and teachers contradicts the purpose of designing social studies. The fact that educational activities are not interrupted during the epidemic, saving time and space, the lesson is taught faster than the normal program, and the active participation of the family are the positive results of distance education.