Does ESG performance have an impact on stock return? evidence from Turkey
ES performansının hisse senedi getirisi üzerinde bir etkisi var mı? Türkiye örneği
- Tez No: 736740
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada şirketlerin sürdürülebilirlik endeks puanı ile hisse senedi getirisi arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Analiz, 2020 yılında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan elli sekiz şirketin 2016 -2020 yılları verileri kullanılarak yapılmıştır. Veriler Reuters Eikon veri tabanından elde edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Panel verilerimize uygun regresyon modelini belirlemek için korelasyonlu rastgele etkiler - Hausman testi uygulanmış ve çıktılara göre sabit etkili regresyon modeli veya rastgele etki regresyon modeli kullanılmıştır. Ayrıca bu analizde, bağımlı değişken olarak yıllık hisse senedi getiri değişim yüzdesi kullanılmış, genel ESG puanı ve her bir kategorinin (çevresel, sosyal ve yönetişim) puanları ile diğer finansal göstergeler olan ROE, ROA, P/E ve MCAP verileri bağımsız değişken olarak, EMR ise kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır. Bulgular, hisse senedi getirisi ile ESG puanı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilemediğini; ancak, ESG skoru ve muhasebeye dayalı performans ölçüm göstergeleri (ROA ve ROE) kullanarak yaptığımız test, ESG puanı ile hisse senedi getirisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between companies' sustainability index score and stock return has been analysed. The analysis has been performed for the years of 2016-2020 on the data of the companies that listed in Borsa İstanbul Sustainability Index in 2020 where include fifty-eight companies. The data has been retrieved from Routers Eikon database. Also, in this paper a panel data analysis has been conducted. In order to determine appropriate regression model for our panel data, the Correlated Random Effects -Hausman Test has been applied and according to the outputs fixed effect regression model or random effect regression model is used. Also, in this analysis yearly stock return change percentage has been used as dependent variable, overall ESG score and each pillar's (environmental, social and governance) scores and also other financial indicators which are ROE, ROA, P/E and MCAP data have been used as independent variables and EMR has been used as control variable. The findings indicate that the relationship between stock return and ESG score is statistically insignificant. However, the test that we conducted by using ESG score and accounting base performance measurements indicators (ROA and ROE) show that there is statistically significant correlation between ESG and stock return.