A new approach to conserved charges in asymtotically anti-de sitter spacetimes
Asimptotik anti-desitter uzayında korunan yüklere yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 736741
  2. Yazar: AYGÜN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN, DOÇ. DR. EMEL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Sabit Egrilikli Uzaylar, Killing vektörleri, Killing denklemi ve 4 boyutlu AdS Uzayı tanıtılmaktadır. Ayrıca, bir uzayın izometrileri, maksimum simetrik uzaylar ve Genel Görelilikte korunan yükler açıklanmıstır. Korunmu¸s yükler için olagan Abbott-Deser (AD) formülasyon türetildikten sonra yeni formülasyon tanıtılır. Yeni formülün, Abbott-Deser (AD) formülü ile iliskisi gösterilmi¸stir. Yeni formülün ayar degismezligi ile iliskisi de gösterilmistir. Son olarak, yeni formülasyonun uygulanması için bazı örnekler, bazı asimptotik AdS uzay-zamanları aracılıgıyla verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, spaces with constant curvatures, Killing vectors, Killing equation and AdS Space in 4 dimensional case is introduced. Also, isometries of a space, maximally symmetric spaces and conserved charges in General Relativity are described. After deriving the usual Abbott-Deser (AD) formulation for conserved charges new formulation is introduced. Relation of the new formula with AbbottDesser formula is shown. Gauge invariance of the new formula is shown. Finally, some examples for application of the new formula are given through some asymptotically ads spacetimes. Some useful relations and calculations are shown in Appendices.