The mediating effect of teacher self-efficacy on teaching practice and job satisfaction by using the results of TALIS 2018
TALIS 2018 sonuçlarını kullanarak öğretmen öz-yeterliliğinin öğretmenlik uygulamaları ve iş memnuniyeti üzerinde aracı etkisi
- Tez No: 736825
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN, PROF. DR. EREN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretim uygulamaları ile iş doyumu arasındaki ilişkide aracı olarak öğretmen öz-yeterliğinin rolünü belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için mevcut çalışmada korelasyonel model kullanılmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu, Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Araştırması (The Teaching and Learning International Survey [TALIS]) 2018e katılan 1243 Türk fen öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplamak için Öğretim Uygulamaları Ölçeği, Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği ve İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Öğretim uygulamaları (öğretimin açık ve anlaşılır olması, bilişsel etkinleştirne ve sınıf yönetimi), öğretmen öz-yeterliği ve iş doyumu arasındaki yordayıcı ve aracılık ilişkisi Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. YEMde basit aracılık modeli kullanılmıştır. Bu çalışmada çeşitli modeller incelenmiştir. Araştırmanın sonucu, öğretim uygulamalarının iş doyumu üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve öğretmen öz-yeterliğinin iş doyumu üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmen öz-yeterliği öğretim uygulamaları değişkeni için iş doyumunu açıklamaya yönelik bir aracıdır. Çalışmanın sonuçları literatüre dayalı olarak değerlendirilmiştir. Öğretim uygulamaları, iş tatmini ve öğretmen öz-yeterliliği kavramlarını, Türkiye örnekleminde içeren az sayıda araştırma olması nedeniyle, bu çalışmanın söz konusu değişkenleri ele alan gelecek araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the role of teacher self-efficacy as a mediator in the relationship between teaching practice and job satisfaction. To succeed in this aim, the correlational model was used in the current study. The research group of this study includes 1243 Turkish science teachers who participated in the Teaching and Learning International Survey (TALIS) 2018. Teaching Practice Scale , Teacher Self-efficacy Scale, and Job Satisfaction Scale were used to collect data. The predictive and mediating relationship between teaching practice (clarity of instruction, cognitive activation, and classroom management), teacher self-efficacy, and job satisfaction were analyzed by Structural Equation Model (SEM). The simple mediation model was used in SEM. In this study, several models were examined. The result of the study revealed that teaching practice has a positive effect on job satisfaction and teacher self-efficacy has a positive effect on job satisfaction. Furthermore, teacher self-efficacy is a mediator for teaching practice variables to explain job satisfaction. Because there has been little research on the relationship between teaching practice, job satisfaction, and teacher self-efficacy for a Turkish sample, it is predicted that this study will throw light on future studies focused on these variables.