Üniversite öğrencilerinde duygusal ilişki mutluluğu: Duygusal ilişki biçimleri, algılanan ebeveyn ilişkisi ve duygusal öz yeterliğin yordayıcılığı
Relationship happiness in university students: The prediction of love styles, perceived parent relationship and emotional self-efficacy
  1. Tez No: 736998
  2. Yazar: AYŞE VUSLAT ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SOYYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Duygusal ilişkiler, bireylerin hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bireylerin duygusal ilişkiler kurarken tercih ettikleri ilişki biçimleri, birçok faktörden etkilenmektedir. Ebeveynler arasındaki duygusal ilişki tutumlarının ve bireyin bu tutumları ne şekilde algıladığının, bu faktörler arasında olduğuna inanılmaktadır. Aile içi etkileşimlerden yoğun bir şekilde etkilenen duygusal öz yeterlik düzeyinin de duygusal ilişki biçimlerini etkileyebileceği düşünülmektedir ve tüm bu değişkenlerin, ilişkideki mutluluğu yordadığına inanılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, duygusal ilişki biçimleri, duygusal ilişkideki mutluluk düzeyi, algılanan ebeveyn ilişkisi ve duygusal öz yeterlik arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu değişkenlerin, bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu üniversitede öğrenim gören ve hayatı boyunca en az bir kere duygusal ilişki yaşamış 18 yaş üstü 485 birey oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği: Kısa Formu (LAS), Algılanan Ebeveyn İlişkisi ölçeği, Duygusal Öz Yeterlik ölçeği ve İlişkilerde Mutluluk Ölçeği (İMÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics v.26.0 programı kullanılmış ve Bağımsız Örneklem t testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve Doğrusal Çoklu Regresyon Analizi'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda duygusal ilişki biçimleri, duygusal ilişkideki mutluluk düzeyi, algılanan ebeveyn ilişkisi ve duygusal öz yeterlik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu değişkenler cinsiyet ve anne-baba birliktelik durumuna göre farklılaşmaktadır. Duygusal ilişki biçimleri, algılanan ebeveyn ilişkisi ve duygusal öz yeterlik düzeyleri, duygusal ilişkideki mutluluk düzeyini yordamaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, literatür ışığında tartışılarak yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotional relationships have a very important place in the lives of individuals. The love styles that individuals prefer when establishing emotional relationships are affected by many factors. It is believed that emotional relationship attitudes between parents and how the individual perceives these attitudes are among these factors and all these variables are believed to predict happiness in a relationship. The main purpose of this study is to examine the relationships between love styles, level of relationship happiness perceived parental relationship and emotional self-efficacy and to investigate whether these variables differ according to the socio-demographic characteristics of individuals. The study group of the research consists of 485 individuals over the age of 18 who are studying at the university and have had an emotional relationship at least once in their life. Personal information form, The Love Attitudes Scale-Short Form, Perceived Parental Relationship Scale, Emotional Self-Efficacy Scale and Relational Happiness Questionnaire Scale were used as measurement tools in the research. In the statistical analysis of the data, IBM SPSS Statistics v.26.0 package program was used. Pearson Product Moments Correlation Coefficient, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Multiple Regression Analysis techniques were used. As a result of the research, statistically significant relationships were found between love styles, relationship happiness, perceived parental relationship and emotional self-efficacy. These variables differ according to age, gender, and whether parents are together or apart. Love styles, perceived parental relationship and emotional self-efficacy predict the relationship happiness. The research findings were discussed in light of the relevant literature, and suggestions were made.