Ödeme sistemlerinde kredi kartının yeri ve kredi kartı kullanım memnuniyeti: Sivas ili örneği
Place of credit card in payment systems and satisfaction with credit card use: The example of Sivas
  1. Tez No: 736997
  2. Yazar: EDA DUMAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kredi kartları, kart sahiplerinin her türlü mal ve hizmeti nakit para taşımaksızın, vadeli olarak satın alabildiği ödeme araçlarıdır. Kredi kartları, bu kartları çıkartan kuruluşlar tarafından kart sahiplerine kullandırılan kısa vadeli bir kredi niteliği taşımaktadır. Tıpkı nakit para gibi kredi kartı da elinde bulundurana bir alım gücü sağlamakta, bu nedenle kişilerin harcamalarını artırmaktadır. Kredi kartlarının bireylerin alım gücünde yarattığı bu artış, ekonomide pek çok değişkene etki etmektedir. Kredi kartının toplam harcamalar yoluyla ekonomileri büyütebilme etkilerinin olduğu kadar, kullanıcıların gelirlerinin üzerinde harcama yapmalarını kolaylaştırmaları sebebiyle geri ödemelerde olası riskleri de beraberinde getirmektedir. Ekonomileri büyütücü etkilerine baktığımızda, bireylere mevcut gelirin üzerinde bir harcama imkânı sunmaktadır. Artan bu harcamalar ise ekonomide toplam harcamaları artırarak ekonomide büyüme görünümü sağlayacaktır. Ancak kullanıcıların plansız kullanımları durumunda da hane geliri üzerinde harcama yapmaları söz konusu olacak bu da beraberinde bazı sorunları getirecektir. Bu çalışmada; kredi kartlarının anlık satın alma davranışlarında kolay ulaşılabilir bir finansman aracı olarak kullanımı, kişisel tatmin ve prestij unsuru olarak kullanımı ya da kompulsif satın alma davranışı gibi rasyonel olmayan tüketim kararlarına istinaden kullanımı gibi etmenler incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma genel hatları hakkında bilgilerin sunulduğu giriş bölümü sonrasında devam eden üç ayrı bölüm ve araştırma ile varılan sonucun değerlendirildiği sonuç bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümü sonrasındaki birinci bölümde bankacılık sektörü, ödeme yöntemleri ve kredi kartı kavramı aktarılmıştır. İkinci bölümde tüketici davranışı ve hizmet kavramına ilişkin detaylar sunulmuş ve literatür taramasına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çalışmanın temelini oluşturan kredi kartına yönelik tutum ve kredi kartı kullanım alışkanlıkları ile ilgili yapıları ölçmek için kullanılan ölçekler ile anket yöntemi kullanılarak bireylerin sahip olduğu kişilik özelliklerinin kredi kartı kullanımı ve satın alma davranışı üzerindeki etkisi ile kredi kartı kullanımının satın alma üzerindeki etkisi analiz edilmiş ve sonuç bölümüyle birlikte tartışmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Credit cards are tools that can buy all kinds of goods and services that can buy cards without carrying cash. Credit cards are our short-term credit business used by the issuers to cardholders. In the same way, the holder of credit cards, like money, increases a purchasing power, to advance progress, to advance their expenditures. The purchasing power of credit cards can be affected in many ways in this part of the economy. In addition to the effects of the credit card to expand the economies through total expenditures, it also brings possible risks in repayments as it facilitates users to spend more than their income. When we look at the expanding effects on the economies, it provides individuals with an opportunity to spend more than their current income, and this will increase the total expenditures and ensure the growth of the economy. However, in case of unplanned use of users, they will spend more than their household income and this will bring some problems. In this study; the use of credit cards as an easy-to-use tool in everyday purchases, the use of credit cards to be thought of as intended to be purchased as if they were bought without being bought as personal delicacy and prestige. The study consists of five separate chapters that continue after the introduction, in which the general outlines of the study are presented, and the conclusion part, in which the conclusion reached with the research is evaluated. In the second part after the introduction part of the study, the banking sector, payment methods and the concept of credit card are explained. In the third chapter, details about consumer behavior and the concept of service are presented and a literature review is made. In the fourth part of the study, the effect of personality traits of individuals on credit card use and purchasing behavior and the effect of credit card use on purchasing were analyzed by using the questionnaire method and the scales used to measure the structures related to credit card attitude and credit card usage habits, which are the basis of the study. and discussed controversially with the fifth chapter.