Ankara ilinde lojistik firmalarının finansmanında katılım bankalarının rolü
The role of participation banks in the financing of logistics firms in Ankara
  1. Tez No: 737028
  2. Yazar: İBRAHİM KIDIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR NESLİHAN TURGUTTOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İslami Bankacılık İslam'ın emirlerine uyan yasaklarından sakınan, Kur'an ve hadislerle çelişmeyen kâr-zarar ortaklığına dayanan finansal sistemdir. Faiz nedeniyle meydana gelen aşırı borçlanma dünyada büyük ekonomik krizlere zemin hazırlamaktadır. İslami finansal sistemlerin temelinde üretim ve ticaret olduğu için faizden kaynaklı ekonomik krizlerde bir nebze de olsa sistemi koruyabilmektedir. Bu nedenle İslami Bankacılık dünyada kendi içinde çok hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu gelişme ışığında İslami bankacılık faaliyetleri hem artmakta hem de çeşitlenmektedir. Çalışmada ülkemizde Katılım Bankaları olarak faaliyet gösteren bu kuruluşların, üretim odaklı faaliyet gösteren firmalarla finansal ilişkileri ve Ankara Lojistik Merkezinde faaliyet gösteren firmaların finansmana erişimde Katılım Bankacılığının rolü araştırılmıştır. Çalışmada veriler, yüz yüze yapılan mülakat yöntemi ile firmaların Katılım Bankalarının hangi finansman yöntemlerini kullandığı, karşılaştıkları finansal sorunların neler olduğu, firmaların Katılım Bankası algısı ve Katılım Bankalarının tercih nedenleri araştırılmıştır. Elde edilen veriler Nitel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic Banking is a financial system based on profit-loss sharing that does not contradict the Qur'an and hadiths, avoids the prohibitions that comply with the orders of Islam. Excessive borrowing caused by interest rates paves the way for major economic crises in the world. Since the basis of Islamic financial systems is production and trade, it can protect the system to some extent in economic crises caused by interest. For this reason, Islamic Banking has shown a very rapid development in the world itself. In the light of this development, Islamic banking activities are both increasing and diversifying. In the study, the financial relations of these institutions operating as Participation Banks in our country with production-oriented companies and the role of Participation Banking in the access to finance of companies operating in Ankara Logistics Center were investigated. In the study, the data, which financing methods the Participation Banks use, the financial problems they encounter, the perception of the Participation Bank of the companies and the reasons for the preference of the Participation Banks were investigated with the face-to-face interview method. The obtained data were analyzed using the Qualitative analysis method.