Thermal processing of ca-bentonite ore by calcination method to use in geopolymer concrete with additive materials
Ca-bentonitin ısıl işlem ile kalsinasyonu ve katkı malzemeleri ile hazırlanan geopolimer betonda kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 737116
  2. Yazar: YASIR NUSSRAT SHUKUR SHUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, geopolimer beton (GPC) üretiminde ince agrega olarak uçucu kül ile kısmi ikame için kalsine kalsiyum bentonit kili kullanılmıştır. Ayrıca, metalürji fabrikalarından çıkan artıkların geri dönüştürülmesi için, ferrokrom cürufu kaba agrega olarak kullanıldı ve hafif geopolimer beton üretiminde ise uçucu kül ile birlikte 3 mm, 5 mm ve 7 mm boyutlarında genleşmiş polistiren (EPS) kullanılmıştır. Bazik aktivatör olarak NaOH ve Na2SiO3 kullanılmıştır. NaOH konsantrasyonu 14 M'de ve Na2SiO3 konsantrasyonu 5 M'de sabitlendi. En iyi sonuç veren oranların değerlendirilmesi için tek eksenli basınç dayanımı (UCS), nokta yük indeksi (PL), ses hızı (PSS) ve shore sertliği (SH) testleri deneysel numuneler üzerinde ölçülmüştür. Deneyler %5 kalsine kalsiyum bentonit (CCB), %5 ferrokrom cürufu (SG) ve uçucu kül (FA) karıştırılarak gerçekleştirilmiştir. GPC'nin ortalama özellikleri aşadaki gibidir 28 gün sonra test edilen; 1792 kg/m3 birim hacim ağırlık, 51.33 MP tek eksenli mukavemet, 14.05 KN nokta yük dayanımı, 6.41 km/s ses hızı ve sertlik 63.17mm olarak elde edilmiştir. EPS'li hafif betonun birim hacim ağırlık (1592 - 1264) kg/m3.
Özet (Çeviri)
In this study, a calcined calcium bentonite clay was used as a partial substitute with fly ash as fine aggregate in the production of geopolymer concrete (GPC). Besides, to recycle the tailings from metallurgic factories, ferrochrome slag was used as coarse aggregate and fly ash was used to production of lightweight geopolymer concrete with expanded polystyrene (EPS) with a size of 3mm, 5mm, and 7mm. NaOH and Na2SiO3 were used as basic activators. The NaOH concentration was fixed at 14 M and the Na2SiO3 concentration was fixed at 5 M. Uniaxial compressive strength (UCS), point load strength (PL), sonic speed (PSS), and shore hardness (SH) were measured on experimental samples to evaluate the ratios that to obtain the best results. The experiments were carried out by mixing 5% calcined calcium bentonite (CCB), 5% ferrochrome slag (SG), and fly ash (FA). The average properties of GPC tested after 28 days are as follow; bulk density was obtained at 1792 kg/m3, with a uniaxial strength of 51.33 MP, a point load resistance of 14.05 KN, and a speed of sound of 6.41 km/s, and a shore hardness of 63.17 mm. The bulk density of lightweight concrete with EPS was (1592 - 1264) kg/m3.