Elit güreşçilerin müsabaka öncesi ve sonrası durum kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of elite wrestlers' anxiety levels before and after comptition
- Tez No: 470975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, güreş sporu yapan sporcuların müsabaka öncesi ve müsabaka sonrası durumluk kaygı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışma 2017 yılındaki Adana da yapılan büyükler Türkiye Güreş Şampiyonasında, daha önce avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya almış 19 kadın 20 erkek olmak üzere toplam 39 güreşçi üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada sporculara Spielberger ve arkadaşları tarafından 1964 yılında geliştirilen, Türkçeye çevrilmesi, güvenirlik ve geçerlik çalışmaları Öner ve Le Compte (1983) tarafından yapılan sürekli-durumluk kaygı ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde demografik özelliklerin belirlenmesinde frekans dağılımı, iki bağımsız değişken ile durumluk kaygı düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek için T testi, ikiden fazla değişken ile durumluk kaygı düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Anova Waryans analizi testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki fark p.0,05 anlamlılık düzeyi esas alınarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre güreşçilerin müsabaka öncesi durumluk kaygı düzeyleri ile cinsiyet ve güreş yaptığı stil arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Müsabaka öncesi ve müsabaka sonrası durumluk kaygı düzeyleri arasında da anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiş olup, durumluk kaygı düzeyinin müsabaka öncesinin müsabaka sonrasından yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenim düzeyi, yaş, sporculuk süresi, anne ve baba eğitim düzeyi değişkenleri ile müsabaka öncesi ve müsabaka sonrası durumluluk kaygı düzeyleri arasında da anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sporcuların sportif alanda başarılarını olumsuz etkileyecek kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve yüksek kaygıya yol açan etkenlerin belirlenerek etkisinin minimum seviyeye indirilmesi önerilmektedir. Güreşçi antrenörlerinin psikiyatri alanda uzman kişilerle birlikte çalışması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine anxiety levels of elite wrestlers before and after Competition (pre/post-match) in terms of different variables. The study has been performed through 19 female, 20 male totally 39 wrestlers who have attended Turkey Wrestling Championship, Adana 2017. The continuous-state anxiety scale, which has been developed by Spielberger and colleagues in 1964 and reliability and validity studies, translated into Turkish by Öner and Le Compte (1983), has been applied to the athletes in this study. SPSS 21.00 package program has been used in the analysis of the data. Frequency distribution has been used for determination of demographic characteristics; T test has been applied for analysing the relationship between two independent variables and the state anxiety level; Anova Warians analysis tests has been used for analysing the relationship between more variables and state anxiety levels. The difference between the variables was interpreted on the basis of p.0,05 significance level. According to the findings, it has been confirmed that there was a significant difference between pre-competition state anxiety levels and gender and wrestling style of wrestlers. It has been also confirmed that there was a significant difference between the state anxiety level before competition and the state anxiety level after competition and also it has been reached that the state anxiety level before the competition was higher than the state anxiety level after competition. It has been found that there were no significant differences between education level, age, and duration of athletic activity, parental education level variables and state anxiety levels of pre-post competition. It has been suggested to determine the level of anxiety that will adversely affect the sporty field performance of the athletes and to reduce the effect to a minimum level by determining the factors leading to high anxiety. It is recommended that wrestler coaches work with experts in the field of psychiatry.