Farklılıkların yönetiminin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracı rolü: Hatay ilinde bir araştırma
The mediating role of organizational identification in the effect of diversity management on organizational citizenship behaviors: A research in Hatay province
  1. Tez No: 737132
  2. Yazar: SEDA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Farklılık, bireysel algılara göre farklı anlamlar taşıyan ve herkes için değişik çağrışımlar yapan bir kavramdır. Farklılıkların yönetimi kavramı ise farklılıklardan çok daha öte bir kavramı ifade etmektedir. Farklılıkların yönetimi etkili bir şekilde uygulandığı zaman örgütlerin işgücü verimliliğinden rekabet üstünlüğüne kadar birçok noktada üstünlük sağlamasına yardımcı olmaktadır. Farklılıkların yönetiminin etkin bir şekilde uygulanmadığı örgütlerde çalışanların örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık davranışları düzeylerinin daha düşük olduğu görülmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda özellikle bu üç kavramın birlikte ele alındığı bir çalışma olmaması sebebiyle çalışmanın literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklılıkların yönetimi ve örgütsel vatandaşlık davranışları ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve farklılıkların yönetiminin, örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolünün belirlenmesidir. Araştırma verileri Hatay İlinde faaliyette olan bir üretim işletmesinden anket yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre farklılıkların yönetiminin örgütsel vatandaşlık davranışları ve örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif etkileri olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda farklılıkların yönetiminin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki pozitif etkisinde örgütsel özdeşleşmenin kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diversity is a concept that has different meanings according to individual perceptions and has different connotations for everyone. The concept of management of differences is far more than a difference. When diversity management is implemented effectively, it helps organizations to gain superiority in many aspects, from workforce productivity to competitive advantage. It is seen that the organizational identification and organizational citizenship behaviors levels of employees are lower in organizations where the management of differences is not implemented effectively. It is thought that the study will make important contributions to the literature, since there is no study in which these three concepts are discussed together in previous studies. The aim of this study is to examine the relationships between diversity management and organizational citizenship behaviors and organizational identification, and to determine the mediating role of organizational identification in the effect of diversity management on organizational citizenship behaviors.Research data were obtained from a production company operating in Hatay Province by means of a survey. Correlation and regression analyzes were applied using the SPSS program in the analysis of the data. According to the research findings, it has been determined that the management of differences has positive effects on organizational citizenship behaviors and organizational identification. At the same time, it has been determined that organizational identification has a partial mediating role in the positive effect of diversity management on organizational citizenship behaviors.