Feyza Hepçilingirler'in çocuk kitaplarındaki değerler eğitimi
Feyza Hepçilingirler's children's books values education
- Tez No: 737186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÜRŞAD YANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Feyza Hepçilingirler'in çocuklara yönelik olarak kaleme almış olduğu eserleri değerler eğitimi açısından incelemektir. Bu bağlamda çalışmada“Kanatlı Nokta ve Pelin”,“Harflerimizin Gizli Dünyası”,“Türkü Çocuk”,“Masal Bozan Feride Teyze”,“Dut Yemiş Bülbül”,“Ardahan'dan Gelen Mektup”,“Ayvalık'tan gelen Mektup”,“Off, Dilim!”,“Ezber Bozan Hatice Teyze”,“Sihirbaz Babam”,“Çirkin Prenses”,“Anne Kimdir?”adlı eserler incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmada ele alınan eserler MEB'in Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan“adalet, vatanseverlik, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, sevgi, saygı, sorumluluk, yardımseverlik”değerleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Feyza Hepçilingirler'in eserlerinde MEB'in belirlediği kök değerlere sıkça yer verilmiştir. Eserlerde en çok sevgi değerine yer verildiği tespit edilmiştir. Ayrıca vatanseverlik, sorumluluk ve saygı değerlerine de çokça yer verildiği belirlenmiştir. Adalet ve sabır değerlerine daha az yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the works written by Feyza Hepçilingiyor for children in terms of values education. In this context, in this study,“Winged Dot and Wormwood”,“The Secret World of Our Letters”,“The Turkish Song”,“Fairy Tale Bozan Aunt Feride”,“Mulberry Eaten Bülbül”,“Letter from Ardahan”,“Letter from Ayvalık”,“Off, my tongue!”,“Out of the box Hatice Aunt”,“My Magician Father”,“The Ugly Princess”,“Who is Mother?”works were examined. Document analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. The works discussed in the study were examined by using the values of“justice, patriotism, friendship, honesty, self-control, patience, love, respect, responsibility, helpfulness”in the Turkish Curriculum of the Ministry of National Education. According to the results obtained from the study, the root values determined by the Ministry of National Education are frequently included in the works of Feyza Hepçilingir. It has been determined that the value of love is mostly included in the works. In addition, it was determined that the values of patriotism, responsibility and respect were given a lot of attention. It was observed that the values of justice and patience were given less place.