Ankara Üniversitesi Veteriner Anatomi Müzesi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi ve çevrimiçi müze eğitimi modül önerisi
Evaluation of Ankara University Veterinary Anatomy Museum's educational activities and a suggestion for an online museum education module
- Tez No: 737366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNERÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Veteriner Hekimliği, Education and Training, Museology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM, 2019 yılı Eylül ayında Japonya'nın Kyoto şehrinde yaptığı toplantıda alternatif bir müze tanımını yapmıştır. Müzelerin çağdaş işlevlere odaklanması gerektiğini belirterek yeni sorumluluk alanlarını şöyle benimsemiştir: "Müzeler, geçmiş ve gelecek hakkında kritik diyaloglar için demokratikleştirici, kapsayıcı ve çok sesli alanlardır. Yirmibirinci yüzyılda türü ne olursa olsun müzeler, eğitim işlevlerini ilk sıraya alarak yerel ve bölgesel kalkınmada sürdürülebilirliği sağlamak için yerel halkın katılımıyla; kültürel, çevresel, ekolojik ve ekonomik göstergelerin yol göstericiliğinde çağdaş bir sistem oluşturmak ve kültürel, doğal ve teknolojik mirası geliştirmek için yakın ve uzak çevreleriyle uyumlu biçimde çalışmaktadır. Müzeler, okul dışı öğrenme ortamları arasında en çok ziyaret edilen kurumlardır. Doğa tarihi müzelerinden etkili bir şekilde yaralanabilmek için planlı ve programlı bir öğretime ihtiyaç duyulmaktadır. Doğa tarihi müzelerine kuruldukları dönemden itibaren koleksiyonlarını sergilemelerinin yanında birçok görev yüklenmiştir. Bu görevlerin bazıları şöyledir: Bitki ve hayvan türlerini geliştirmek, özellikle nesli tükenmekte olan endemik türleri korumak, saklamak ve ekonomiye kazandırmak için bilimsel araştırmalar yapmak, doğa ve çevreyi tüm yönleriyle halka tanıtmak, doğanın korunması ve doğa sevgisinin oluşturulması için çeşitli etkinlikler düzenleyerek, eğitimler vermek. Doğa tarihi müzelerinin yanı sıra çeşitlilik konusunda önemli bir örnek oluşturacak sağlık müzeleri de sağlık bilimleri konusundaki gelişmeleri yakından izlemek ve sağlık alanındaki bilimsel verileri nesneler ve numuneler üzerinden belgeleme ve eğitim amacıyla paylaşmaktadır. Sağlık ve tıp tarihi müzeleri, tıp bilimine ait değişime uğrayan ve yenilenen, tıp tarihi ile bağlantılı toplumsal, ekonomik, teknolojik ve tüm pozitif bilimlere ait veri ve koleksiyonun toplandığı müzelerdir. Ankara Üniversitesi Veteriner Anatomi Müzesi de hem doğa tarihi hem de sağlık müzeleri başlıkları altında değerlendirilebilir. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi Müzesi (AVAM); Türkiye'de ilk ve tek halka açık ve düzenli eğitim veren anatomi müzesi olma özelliğini halen korumaktadır. Müzedeki anatomik örneklerin eğitim ve sergileme amaçlı hazırlanma faaliyetleri; 1933 yılında Yüksek Ziraat Enstitüsü bünyesinde Anatomi Kürsüsü'nün kurulmasıyla başlamıştır. Ankara Veteriner Anatomi Müzesi, sadece lisans öğrencileri için bir öğrenme merkezi değil, bunun yanı sıra lisansüstü eğitim alanlar ve araştırmacılar için bilimsel bir referans merkezi ve toplum, özellikle de çocuklar için ilgi çekici ve eğitici bir müze alanı oluşturmayı hedeflemektedir. Bu tez kapsamında, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi Müzesi'nin kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği eğitim etkinlikleri değerlendirilmiş ve müzede yüz yüze ve çevrim içi ortamda kullanılmak üzere eğitimlerden oluşan bir modül önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The International Council of Museums ICOM defined an alternative museum at its meeting in Kyoto, Japan in September 2019. Noting that museums should focus on contemporary functions, he adopted new areas of responsibility as follows: "Museums are democratizing, inclusive and polyphonic spaces for critical dialogues about the past and the future. Whatever the type, museums in the twenty-first century, with the participation of local people to ensure sustainability in local and regional development by putting their educational functions first; works in harmony with its near and far surroundings to create a contemporary system under the guidance of cultural, environmental, ecological and economic indicators and to develop its cultural, natural and technological heritage. Museums are the most visited institutions among out-of-school learning environments. In order to benefit from natural history museums effectively, a planned and programmed education is needed. Since the time they were founded, natural history museums have been given many tasks besides exhibiting their collections. Some of these duties are as follows: To develop plant and animal species, to carry out scientific research in order to protect, preserve and save especially endangered endemic species, to introduce nature and the environment to the public in all its aspects, to organize various activities and to provide trainings for the protection of nature and creating a love of nature. In addition to natural history museums, health museums, which will set an important example in diversity, closely monitor the developments in health sciences and share scientific data in the field of health through objects and samples for documentation and education purposes. Health and medical history museums are museums where data and collections belonging to the social, economic, technological and all positive sciences related to the history of medicine, which have undergone changes and are renewed, are collected. Ankara University Veterinary Anatomy Museum can also be evaluated under the titles of both natural history and health museums. Ankara University Veterinary Faculty Anatomy Museum (AVAM); It still preserves its feature of being the first and only anatomy museum in Turkey that is open to the public and provides regular education. Preparation activities of the anatomical specimens in the museum for educational and exhibition purposes; It started with the establishment of the Chair of Anatomy in 1933 within the body of the Higher Agricultural Institute. Ankara Veterinary Anatomy Museum aims to create not only a learning center for undergraduate students, but also a scientific reference center for postgraduate students and researchers, and an interesting and educational museum space for the whole society, especially children. Within the scope of this thesis, the educational activities carried out by the Ankara University Veterinary Faculty Anatomy Museum since its establishment were evaluated and a training package was proposed to be used in the museum face-to-face and online.