Asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde nar çekirdeği yağının tedavi edici etkisinin incelenmesi
Investigation of therapeutic effect of pomegranate seed oil in acetic acid-induced experimental colitis model
- Tez No: 737406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN YILMAZ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Sıçanlarda asetik asit ile oluşturulan deneysel akut kolit modelinde nar çekirdeği yağının tedavi edici etkisi, proinflamatuar sitokinler üzerine ve antioksidan etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 8 ila 12 haftalık erkek Sprague-Dawley sıçanlar üzerinde yürütülmüştür. Sıçanların her biri 8 denekten oluşacak 4 gruba (kontrol, asetik asit verilerek kolit oluşturulan grup, asetik asitle birlikte 0,4 ml/kg nar çekirdeği yağı grubu, asetik asitle birlikte 0,8 ml/kg nar çekirdeği yağı grubu) ayrılmıştır. Sıçanlar sakrifiye edildikten sonra kanda tümör nekroz faktör α, interlökin 1β, interlökin 6 ve nükleer faktör kappa B düzeyleri ve dokuda miyeloperoksidaz, total antioksidan ve oksidan durumları analiz edilmiştir. Malonaldehit, glutatyon tayinleri ve mikroskobik incelemeler de yapılmıştır. Bulgular: Kolit grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede hasar bulgusu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the therapeutic effect of pomegranate seed oil, its effect on proinflammatory cytokines and its antioxidant effect in an experimental acute colitis model induced by acetic acid in rats. Material and Methods: The study was carried on 8 to12 week old male Sprague-Dawley rats. The rats were divided into 4 groups, each consisting of 8 subjects (control, group in which colitis was induced by acetic acid, 0,4 ml/kg pomegranate seed oil group with acetic acid, 0,8 ml/kg pomegranate seed oil group with acetic acid). After the rats were sacrificed, tumor necrosis factor α, interleukin 1β, interleukin 6 and nuclear factor kappa B levels in the blood and myeloperoxidase, total antioxidant and oxidant status in the tissue were analyzed. Malonaldehyde, glutathione determinations and microscopic examinations were also performed. Results: Significant damage was detected in the colitis group compared to the other groups.