KİT'lerin özelleştirilmesi ve Türkiye üzerine bir uygulama
Privatization of public economical enterprises and an application on Turkey
- Tez No: 73743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kamu İktisadi Teşebbüsleri ekonomik, sosyal ve politik yönleri ile uzun yıllardır ülkemiz gündeminin vazgeçilmez tartışma konu larından birisi olmuştur. Kamu İktisadi Teşebbüslerinin ekonomimiz içindeki yerleri, önemleri ve sorunları bu tartışmaların odak nok tasını oluşturmuş, çeşitli dönemlerde alınan çeşitli önlemlerle bu so runlar giderilmeye çalışılmıştır. Nihayet Kamu İktisadi Teşebbüs lerinin reform çalışmalarından, bu teşebbüslerin özelleştirilmesi çalışmalarına gelinmiştir. Özelleştirme son yıllarda Türkiye'nin gündeminde önemle yer alan bir konudur. Düşük verimlilik Kamu İktisadi Teşebbüslerinin temel sorunlarından birisi olarak görülmekte ve özelleştirme bu soru nun çözümü için başlıca araç olarak öne sürülmektedir. Bu çalışmada Özelleştirme konusundaki kuramsal tartışmalar gözden geçirilmiş ve Türkiye'deki uygulamaların bir değerlen dirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economical, social and political aspects of Public Economical Enterprises have been one of the vital subjects discussed in our country for a long time. The share of Public Economical Enterprises in country economy, their importance and their problems have been focal points of the discussions. From time to time, various measures were taken to solve these problems. Lastly, privatization prosess has started after these enterprises were reformed. Recently, privatization became an important item in Turkey's agenda. Low productivity was identified as one of the basic problems of Public Economical Enterprises and privatization was proposed as the unique instrument to solve this problem. In this study, theoretical dicussions on privatization was reviwed and an evaluation on the applications in Turkey were given.