The evaluation of the English language program in preparatory school of a foundation university using CIPP model
Bir vakıf üniversitesi hazırlık okulu İngilizce programının CIPP modeline göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 737445
  2. Yazar: GÖKÇEN TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinin öğrenci ve öğretmen görüşleri açısından değerlendirmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda model olarak Stufflebeam (1971) tarafından geliştirilmiş olan CIPP (Bağlam, Girdi, Süreç, Ürün) program değerlendirme modeli kullanılmıştır. Çalışmada Karataş (2007) tarafından geliştirilmiş olan anket kullanılmış olup çalışmaya 246 öğrenci ve 35 öğretmen katılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak derinlemesine bilgi toplanması sağlanmıştır. Görüşmenin ilk kısmı demografik soruları, ikinci kısmı ise değerlendirmede derinlemesine görüş toplamak için hazırlanmış sorular sorulmuştur. Görüşmelere 12 öğrenci ve 12 öğretmen katılmıştır. Çalışma hem öğrencilerin hem de öğretim görevlilerinin müfredattan memnun olduğunu ortaya koymuş olmakla birlikte, yapılan ayrıntılı çalışma sonucu elde edilen bulgular kapsamında, CIPP program değerlendirmenin dört boyutunda da bazı görüş farklılıkları olduğu görülmüştür. Bağlam boyutunda hedefler açık ve düzeye uygun olarak görülmesine rağmen, tüm müfredata ayrılan süre ve kullanılan ders kitapları bakımından bazı görüş farklılıkları tespit edilmiştir. Girdi boyutunda yardımcı ekstra materyaller ile sınıf içi aktivitelerde görüşlerin daha çok negatife yakın olduğu görülmüştür. Süreç boyutunda ödevlerle ilgili öğrencilerin görüşlerinin daha olumsuz olduğu ortaya konmuştur. Son olarak ürün boyutunda ise, öğrencilerin ve öğretmenlerin özellikle dinleme ve konuşma becerilerinin gelişimi ile ilgili çekinceleri olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları süre, materyal, sınıf içi aktiviteler ve dil becerilerinin geliştirilmesi konularında müfredat bazından iyileştirme yapılması ve değişikliği gidilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate a foundation university based on the views of students and teachers. In this regard, the CIPP (Context, Input, Process, and Product) program evaluation model developed by Stufflebeam (1971) was used as a model. For this study questionnaires and interviews were used to collect data. The questionnaire which was developed by Karataş (2007) was used to gather data. 246 students and 35 teachers participated in the study. For the interviews, semi-structured interview questions were developed by the researcher. In the first part of the interview, demographic questions were asked, and in the second part, questions prepared to collect in-depth opinions in the evaluation were asked. 12 students and 12 teachers participated in the interviews. The study revealed that both students and instructors were satisfied with the curriculum. Nevertheless, within the scope of the findings obtained as a result of the detailed study, it was observed that there were some differences in perceptions in all four dimensions of the CIPP program evaluation. Although the objectives in the context dimension were seen as clear and appropriate for the level, some differences were detected in terms of the time allocated to the entire curriculum and the textbooks used. It was observed that the respondents' perceptions were close to negative in terms of classroom activities and supplementary extra materials. In the process dimension, it was revealed that students' opinions about homework were more negative. Finally, in the product dimension, it was detected that students and teachers have reservations about the improvement of listening and speaking skills. The results of the study showed that certain improvements and modifications should be made on the basis of the curriculum in terms of duration, materials, classroom activities, and language skills development.