Borsa İstanbul'da piyasa anomalilerinin varlığının incelenmesi
Examination of the existence of market anomalies in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 737576
  2. Yazar: YASİN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ VURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Etkin Piyasa Hipotezine göre yatırımcılar rasyoneldir ve piyasada oluşan tüm bilgiler hisse senedi fiyatlarına anında, eksiksiz ve maliyetsiz şekilde yansımaktadır. Bu sebeple hisse senedi fiyatları rastsal şekilde oluşmaktadır. Fakat daha sonra yapılan bazı çalışmalar Etkin Piyasa Hipotezinin varsayımlarının geçerli olmadığı anomali durumlarını gözlemlemiştir. Bu çalışmada literatürde tanımlanan anomali kavramının varlığı Borsa İstanbul üzerinden sınanmıştır. Anomaliler temel olarak üç başlık altında incelenmiştir. Bunlar; zamana bağlı (dönemsel) anomaliler, dönemsel olmayan (kesitsel) anomaliler ve teknik anomalilerdir. Bu anomaliler de kendi içinde alt başlıklarda sınıflandırılmıştır. Zamana bağlı (dönemsel) anomaliler; günlere ilişkin anomaliler, aylara ilişkin anomaliler ve tatillere ilişkin anomalilerdir. Günlere ilişkin anomaliler; gün içi anomalisi, haftanın günü anomalisi ve uğursuz cuma anomalisidir. Aylara ilişkin anomaliler; ocak ayı anomalisi, yıl dönümü anomalisi, ay içi anomalisi ve ay dönümü anomalisidir. Dönemsel olmayan (kesitsel) anomaliler başlığı altında firma büyüklüğü anomalisi, piyasa değeri/defter değeri oranı anomalisi, fiyat/kazanç oranı anomalisi, fiyat/satış oranı anomalisi, fiyat/nakit akım oranı anomalisini test etmek için kullanılan FD/FAVÖK oranı ve temettü anomalisi test edilmiştir. Son olarak, teknik anomaliler incelenmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Tüm anomaliler Borsa İstanbul'da işlem gören firmalar ve endeksler ile test edilmiş ve Borsa İstanbul'da piyasa anomalilerinin varlığı incelenmiştir. İncelemelerin sonucunda Etkin Piyasa Hipotezinin varsayımlarının geçerliliği Borsa İstanbul üzerinden sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Efficient Market Hypothesis, investors are rational and all information generated in the stock market is reflected on stock prices instantly, completely and cost-free. For this reason, stock prices are formed randomly. However, some later studies have observed anomalies where the assumptions of the Efficient Market Hypothesis are not valid. In this study, the existence of the anomaly concept defined in the literature was tested on Borsa Istanbul. Anomalies are basically studied under three headings. These; time-dependent (periodic) anomalies, non-periodic (sectional) anomalies and technical anomalies. These anomalies are also classified under sub-headings within themselves. Time-dependent (periodic) anomalies; related to days anomalies, related to months anomalies and related to holidays anomalies. Related to days anomalies; the intraday anomaly, the day of the week anomaly and the Friday the 13th anomaly. Related to months anomaly; the January anomaly, anniversary anomaly, the turn of the year anomaly, the intra-month anomaly and the turn of the month anomaly. Under the title of non-periodic (sectional) anomalies; firm size anomaly, market value/book value ratio anomaly, price/earnings ratio anomaly, prices/sales ratio anomaly, prices/cash flow ratio anomaly is used to test the FD/EBITDA ratio and the dividend anomaly. has been done. Finally, the technical anomalies were examined and the results interpreted. All anomalies have been tested with companies and indices traded in Borsa Istanbul and the existence of market anomalies in Borsa Istanbul has been examined. As a result of the examinations, the validity of the assumptions of the Efficient Market Hypothesis was tested on Borsa Istanbul.